Možný viceprezident Ryan Obamovi vyčinil za reformy i nezaměstnanost

New York/Tampa - Ostrou kritiku adresoval na hlavu amerického prezidenta Obamy kandidát republikánů na viceprezidenta Paul Ryan. Během svého projevu na sjezdu strany v Tampě Obamovi vytknul mimo jiné vysoký nárůst zadlužení země. Kritizoval i jeho zdravotnickou reformu a zároveň dodal, že po čtyřech letech potřebuje Amerika zásadní obrat. Podle Ryana mají prý republikáni lepší řešení i v otázce nezaměstnanosti – v případě vítězství Mitta Romneyho prý budou schopni vytvořit až 12 milionů nových pracovních míst.

Útok na politického protivníka patří k tradičním rolím kandidátů na viceprezidenta na nominačních sjezdech obou hlavních politických stran v USA. Relativně neznámý Ryan, který se na sjezdu de facto poprvé představil celé zemi, vyčetl šéfovi Bílého domu vysokou nezaměstnanost. Pomyslná fronta lidí bez práce by se podle něj táhla z jednoho konce země na druhý. Obama podle republikánského viceprezidentského kandidáta nepřinesl obyvatelům USA naději, kterou jim sliboval v minulé prezidentské volební kampani. Místo toho se zaměřil na reformu zdravotnictví, která podle Ryana se svými poplatky, pokutami a nařízeními „nemá co dělat ve svobodné zemi“.

Ryan se v projevu odměňovaném ovacemi delegátů sjezdu často odvolával na zkušenosti ze svého rodného města Janesville ve Wisconsinu. Neopomenul, jak se ve Spojených státech při takových příležitostech sluší, představit svou rodinu. Nabídl i lidský pohled na Romneyho, když popsal, jak se liší jejich hudební vkus. V Ryanově případě prý začíná u AC/DC a končí u Led Zeppelin. Romney pak v přehrávači má i sklady, které by Ryan voličům nezahrál.

  • Mitt Romney s manželkou Ann
    Mitt Romney s manželkou Ann autor: Chip Somodevilla/Getty Images, zdroj: ISIFA
  • Barack Obama
    Barack Obama autor: Susan Walsh, zdroj: ČTK/AP

Svého spolukandidáta ale jinak kongresman vylíčil jako gentlemana, který na rozdíl od Obamy dokáže vést Ameriku k lepší budoucnosti. „Nebudeme uhýbat před složitými problémy - povedeme,“ uvedl politik, kterého si Romney jako kandidáta na viceprezidenta vybral před dvěma týdny. Demokraté Ryana považují za radikála, který ve svém letos představeném návrhu rozpočtu chce zlikvidovat sociální a zdravotní programy pro chudé lidi a seniory.

Republikánský nominační sjezd v Tampě končí dnes. Bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney tu přednese projev, ve kterém přijme nominaci strany na prezidenta a představí se Američanům jako věrohodná alternativa současného prezidenta. Do listopadových voleb v tu chvíli bude zbývat 68 dní.


Video Kritika Bílého domu z úst republikána Ryana
video

Kritika Bílého domu z úst republikána Ryana