Oko bouře Isaac minulo New Orleans a dále slábne

New Orleans - Hurikán Isaac zmírnil nad pobřežím Spojených států na tropickou bouři a podle meteorologů v nejbližších hodinách zeslábne na tropickou tlakovou níži. Jeho jádro minulo New Orleans a zasáhlo řídce osídlené oblasti jižně od města, kde se moře přelilo přes ochrannou hráz. Ostatní protipovodňové zábrany opravené po hurikánu Katrina, který udeřil před sedmi lety, nápor vody vydržely. Statisíce lidí ale zůstávají bez elektřiny. Úřady zatím hlásí dvě oběti. Na východě Louisiany bylo 60 000 lidí vyzváno k okamžitému opuštění domovů, protože kvůli přívalovým dešťům hrozí prolomení hráze na řece Tangipahoa.

Vody vzedmuté hurikánem překonaly 29 kilometrů dlouhou hráz v řídce obydleném okrese Plaquemines jižně od New Orleansu. Nyní je hráz pod takovým tlakem, že úřady oznámily, že v ní záměrně vyhloubí otvor, aby se voda dostala zpátky do moře. Celou operaci chystají, jakmile počasí dovolí nasazení potřebné techniky. Na hranicích Louisiany s Mississippi přívalové deště rozvodnily řeku Tangipahoa. Přehrada na ní, která leží 160 kilometrů severně od New Orleansu, může podle louisianských úřadů pod tlakem vody povolit. Úřady proto nařídily okamžitou evakuaci lidí žijících v nízko položených oblastech pod přehradou.

Bouře připravila o elektřinu na 730 000 lidí v Louisianě a Mississippi. V důsledku bouře zatím zahynuli dva lidé - v louisianském okrese Vermilion a v Mississippi.

Isaac bude dál slábnout, jak bude postupovat do vnitrozemí. Přesto ho ale stále provázejí vichry o rychlosti 95 kilometrů v hodině. Ohromný systém se pohybuje rychlostí pouze osm kilometrů za hodinu, takže celá oblast kolem New Orleansu bude ještě poměrně dlouho čelit větru a především mohutnému dešti, který hrozí dalšími záplavami. „I když Isaac již není hurikán, zvýšená hladina moře a záplavy ve vnitrozemí mohou stále ohrožovat životy,“ uvedlo Národní středisko pro hurikány (NHC).

Dnes v 17:00 našeho času rychlost větru v bouři klesla na 65 kilometrů v hodině a podle meteorologů v nejbližších hodinách zeslábne na tropickou tlakovou níži. Ta by se měla v příštích dnech při pohybu přes státy Arkansas a Missouri rozpadat. Déšť by Isaac podle NHC měl přinést i do vnitrozemských oblastí, jež jsou letos sužovány suchem, které zničilo velkou část úrody a výrazně snížilo hladiny tamních řek a nádrží. Na některých místech by mohlo spadnout až 60 centimetrů srážek. 

V Plaquemines muselo být zachráněno přes 40 lidí, řada z nich ze střech zatopených domů. Zprávy o rozsáhlých záplavách a obyvatelích uvězněných v zaplavených domech přicházejí i z oblasti Braithwaiteu u New Orleansu, stejně jako z okresu St. John the Baptist západně od města, kde musely být evakuovány asi 3 000 lidí. 

Objevily se první případy rabování

Několik zlodějů v New Orleansu využilo příchod hurikánu k rabování domů, z nichž jejich obyvatelé utekli. Policie do dnešního rána zadržela asi deset lidí podezřelých z vykrádání domů. Starosta New Orleansu Mitch Landrieu varoval, že soudy budou podobné případy tvrdě trestat, za rabování hrozí až tři roky vězení.

Bouře Isaac napáchala v Louisianě značné škody
Zdroj: ISIFA

Protipovodňové hráze vydržely

Isaac dorazil do oblasti přesně sedm let poté, co zde Katrina způsobila miliardové škody a připravila o život 1 800 lidí. Po této katastrofě byl systém protipovodňových hrází kolem města za velkých nákladů opraven a posílen. Úřady v New Orleansu ujišťují, že celý systém za 14,5 miliardy dolarů funguje, jak má. „Bariéry drží, přesně jak jsme očekávali,“ uvedl neworleanský starosta Mitch Landrieu. 

Landrieu přesto pro jistotu vyhlásil zákaz nočního vycházení. Policejní vozy již předtím hlídkovaly v téměř vylidněných neworleanských ulicích.

Video Vstup Michala Kubala z Událostí
video

Vstup Michala Kubala z Událostí

Vstup Michala Kubala z Událostí

U 30.8.

Vstup Michala Kubala

Zatímco bouře postupuje dál do amerického vnitrozemí, těžební společnosti se chystají obnovit provoz na ropných plošinách v Mexickém zálivu. Podle prvních odhadů nezpůsobil Isaac ani na těchto plošinách, ani v závodech na zpracování ropy na americkém pobřeží žádné významné škody. Ropné společnosti ale přesto podle agentury Reuters musejí počítat se ztrátami zhruba 2,5 miliardy dolarů (50 miliard korun) kvůli přerušenému provozu.