Raketa Atlas V-401 odstartovala z Mysu Canaveral, nese družice

Washington - Z mysu Canaveral odstartovala raketa Atlas V-401, která má vynést do vesmíru dvojici družic, jež budou zkoumat zemské radiační pásy. Start rakety, která má oba satelity dopravit na oběžnou dráhu, byl v uplynulých dnech několikrát odložen kvůli špatnému počasí.

„Okno“ pro start rakety se otevřelo v 10:07 SELČ. Vhodné podmínky pro její vypuštění trvaly 20 minut. Pokud by se start v té době neuskutečnil, musela by ho NASA přeložit na jiný den. Satelity, které jsou součástí mise amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) za 686 milionů dolarů (13,6 miliardy korun), budou jako první ve dvojici obíhat v nebezpečných podmínkách zemských radiačních pásů. Jsou vyrobeny tak, aby náporu kosmických paprsků odolaly alespoň dva roky.
   
Z oběžné dráhy mají družice studovat pohyb nabitých částic obíhajících kolem Země. Měly by také zjistit, nakolik tyto částice reagují s částicemi vycházejícími ze Slunce. Vědci doufají, že se i díky těmto poznatkům podaří zlepšit předpovědi „vesmírného počasí“.

Radiační pásy jsou oblast kosmického prostoru ve tvaru dvou prstenců obepínajících Zemi. Vnitřní radiační pás je vzdálen asi 5 tisíc kilometrů od Země, vnější zhruba 20 tisíc kilometrů od planety. Vyznačují se lokalizovanou intenzivní radiací. "Při průletu touto oblastí družice naměřily řádově vyšší radiaci, řekl Jan Souček z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.

V padesátých letech minulého století pásy objevila první uměla družice Spojených států Explorer 1. Už tehdy byli vědci schopni radiaci vysvětlit - jde o zachycené protony a elektrony v geomagnetickém poli Země.