Ze smrti svých kolegů byli obviněni stávkující jihoafričtí horníci

Johannesburg - Horníci zatčení během nepokojů v jihoafrickém platinovém dole Marikana byli obviněni ze zabití svých 34 kolegů. Ty přitom během demonstrace zastřelili policisté. S odvoláním na úřad žalobce to uvedla televize BBC. Dvě stě sedmdesát horníků bude souzeno kvůli tomu, že byli součástí protestujícího davu, který se postavil policejním složkám. Ti podle svých slov na horníky začali střílet v sebeobraně. Policisté obviněni nebyli, jejich postup vyšetřuje zvláštní komise.

Střelbou a smrtí 34 horníků stávkujících za vyšší mzdy vyvrcholily násilné střety mezi stávkujícími z dolu Marikana a policií, které si předtím vyžádaly dalších 10 mrtvých včetně dvou policistů. Před týdnem se za mrtvé konala tryzna, které se zúčastnilo několik set lidí včetně politiků a představitelů církve. Prezident Jacob Zuma rozhodl o zřízení vyšetřovací komise.

Mluvčí prokuratury Frank Lesenyego upozornil, že střelci byli sice policisté, ale ozbrojení horníci na ně útočili, proto vina padá na hlavu oněch 270 horníků. Žalobci použili právní kličku využívanou předchozím rasistickým režimem - podle jihoafrických zákonů jsou z vraždy obviněni všichni, kdo byli zadrženi na místě incidentu, ať už se policie střelby zúčastnila, nebo ne. Ze 270 obviněných horníků bylo 259 zadrženo 16. srpna, ostatní obvinění jsou zranění horníci, kteří byli propuštěni z nemocnice. Příští soudní řízení se bude konat 6. září.

Julius Malema, bývalý člen vládního Afrického národního kongresu, z něhož byl vyloučen, označil rozhodnutí prokuratury za šílenství. „Policisté, kteří ty horníky zabili, ve vězení nejsou,“ upozornil.

Provozovatel platinového dolu, britská společnost Lonmin, původně pohrozila stávkujícím propouštěním, ale protože většina horníků ignorovala obě její ultimáta, hrozbu odvolala.

Policejní zásah proti stávkujícím horníkům v JAR
Zdroj: ČT24