Romney přijal prezidentskou nominaci, slíbil lepší ekonomiku

New York/Tampa - Republikán Mitt Romney přijal v Tampě na Floridě nominaci své strany na amerického prezidenta. V klíčovém projevu na sjezdu republikánů zároveň slíbil, že Spojené státy vyvede z ekonomických potíží. Přislíbil třeba do čtyř let vytvoření 12 milionů pracovních míst. Kritizoval přitom nynějšího šéfa Bílého domu Baracka Obamu, že během své téměř čtyřleté vlády nedokázal zemi vyvést z hluboké hospodářské krize.

Romney v osobně laděné řeči zmiňující jeho dospívání, rodinu i podnikatelskou kariéru vytyčil pět hlavních kroků, jak chce Spojené státy postavit na nohy. Do roku 2020 chce zajistit energetickou bezpečnost země, zlepšit přístup Američanů ke vzdělání, uzavřít nové obchodní dohody s jinými zeměmi a trestat země podvádějící v mezinárodním obchodě, rozuměj Čínu, snížit vysoké zadlužení USA a hájit zájmy malých firem, mimo jiné snížením daní či zrušením Obamovy reformy zdravotnictví. „Slibuji, že pomohu vám i vaší rodině,“ uvedl.

Mitt Romney:

Mitt RomneyDnes nadešel čas, abychom zklamání z uplynulých čtyř let nechali za sebou. Zapomněli na to, co mohlo být a vzhlíželi k tomu, co může být. (…) Prezident Obama sliboval zpomalit vzestup oceánů a oteplování planety. Můj slib je pomoci vám a vašim rodinám."


Bývalý massachusettský guvernér Romney kritizoval Obamu za nesplněné sliby z minulé předvolební kampaně a vyzval Američany, ať se zamyslí, zda se mají lépe než před čtyřmi roky. Šéfa Bílého domu naopak pochválil za vydání rozkazu k zabití šéfa teroristické sítě al-Káida Usámy bin Ládina. Jedním dechem ale současného prezidenta odsoudil za údajně příliš měkký postoj vůči Íránu či Rusku a nedostatečnou vstřícnost ke spojencům, jako je Izrael. Slíbil, že pokud bude v Bílém domě on, „naši přátelé poznají větší loajalitu a panu Putinovi se dostane méně flexibility a více páteře,“ poznamenal Romney.

Hlavní cíle Mitta Romneyho
Hlavní cíle Mitta Romneyho
Více fotek
  • Hlavní cíle Mitta Romneyho zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3911/391025.jpg
  • Kandidát na viceprezidenta Paul Ryan gratuluje Romneymu autor: EPA/Erik S. Lesser, zdroj: ISIFA http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3910/390964.jpg

„Přál bych si, aby prezident Obama býval uspěl, protože si přeju, aby uspěla Amerika. Jeho sliby ale vystřídalo zklamání a rozdělená země,“ uvedl pětašedesátiletý republikánský kandidát, který v politice staví na svých zkušenostech z podnikání, díky němuž se stal multimilionářem.


Mormonský pastor a Clint Eastwood

Jeho projevu předcházela vystoupení jeho bývalých spolupracovníků i lidí, kteří Romneyho poznali jako pastora v mormonské církvi. Cílem bylo vylíčit často strojeně působícího republikánského kandidáta v lidštějších odstínech.

Bývalého guvernéra přišel podpořit i legendární dvaaosmdesátiletý hollywoodský herec a režisér Clint Eastwood. V improvizovaném a místy nemálo bizarním projevu rozmlouval s imaginárním Obamou představovaným prázdnou židlí. Nepřítomného prezidenta několikrát okřikl „Sklapni!“ Kritizoval přitom vysokou nezaměstnanost v zemi či Obamovy nesplněné sliby, jako třeba bylo uzavření věznice pro podezřelé z terorismu na Guantánamu. „Když někdo neodvádí svou práci, musíte ho nechat jít,“ nechal se mimo jiné slyšet Eastwood.

Romneymu přišla pogratulovat celá rodina
Romneymu přišla pogratulovat celá rodina

Na sociální síti Twitter se po jeho vystoupení objevily stovky nevěřícných komentářů. „Bylo to dokonalé zobrazení letošní předvolební kampaně: starý bílý muž se hádá s imaginárním Barackem Obamou,“ napsal jeden uživatel. Jiný zase psal o tom, že nic divnějšího už zřejmě v životě neuvidí. Volební tým nynějšího šéfa Bílého domu reagoval zveřejněním Obamovy fotografie v prezidentském křesle, kterou doplňoval text: „Tohle místo je obsazené.“

Eastwoodův projev inspiroval také nový internetový fenomén. Lidé na sociálních sítích po jeho vzoru zveřejňují fotografie prázdných židlí a svou aktivitu nazvali „eastwoodování“. Na snímcích nejčastěji své židli po Eastwoodově vzoru hrozí.

Peníze na kampaň jsou volné

Romney si nominaci strany zajistil po vyčerpávajících stranických primárních volbách na konci května. Sjezd mu ji formálně potvrdil a Romney ji podle zvyklostí přijal. Mimo jiné to znamená, že podle amerických volebních pravidel již může čerpat peníze, které získal on nebo jeho strana na hlavní volební kampaň.

Romney se tak již nemusí držet zpátky a může zahájit frontální útok na Obamu, zejména pomocí předvolebních spotů v televizi. V uplynulých třech měsících se mu přitom dařilo na kampaň získávat více peněz než jeho demokratickému sokovi. Na konci července měl na účtech k dispozici 185,9 milionu dolarů, zatímco současný šéf Bílého domu 123,7 milionu dolarů.

Romneyho příznivci naplnili obrovskou halu
Romneyho příznivci naplnili obrovskou halu

Republikánský sjezd na Floridě trval čtyři dny, program prvního dne ale strana zrušila kvůli tropické bouři Isaac. Romney svůj projev podle zvyklostí pronesl na samotný závěr sjezdu. Republikánský kandidát na viceprezidenta Paul Ryan promluvil již ve středu.


Paul Ryan a Mitt Romney
Paul Ryan a Mitt Romney
Více fotek
  • Paul Ryan a Mitt Romney autor: Jae C. Hong, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3910/390987.jpg
  • Paul Ryan a Mitt Romney autor: Charles Dharapak, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3911/391004.jpg
  • Mitt Romney autor: J. Scott Applewhite, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3911/391005.jpg

Video Romney přijal prezidentskou nominaci
video

Romney přijal prezidentskou nominaci

Romney přijal prezidentskou nominaci

09:00 31.8.

Komentář Benjamina Cunninghama

Komentář Igora Lukeše

Reportáž Michala Kubala