Z nového berlínského letiště se začne létat nejdřív za rok

Berlín - Nové berlínské letiště se otevře až v říjnu příštího roku, a ne v březnu, jak bylo doposud plánováno. S odvoláním na zdroje z dozorčí rady letištní společnosti o tom dnes informovaly deníky Berliner Morgenpost a Bild. Informaci později potvrdil i braniborský premiér Matthias Platzeck. Důvodem pro už několikátý posun bylo rozhodnutí nového technického vedoucího letiště aktualizovat plány stavby a znovu provést všechny testy, aby se vyloučily další komplikace.

Podle Berliner Morgenpost stanovil technický šéf Horst Amann předběžný termín na 20. nebo 27. října 2013, podle Bildu se počítá s 27. říjnem.

Nové letiště na jižním okraji hlavního města, které má nahradit obě nynější, ale kapacitně už nevyhovující metropolitní letiště Tegel a Schönefeld, mělo původně fungovat už loni, zprovoznění však bylo posunuto na letošní červen. Měsíc před startem byl však termín kvůli problémům s protipožárním zabezpečením znovu odložen, tentokrát na 17. března 2013. Tyto potíže však přetrvávají, navíc se téměř zastavily stavební práce.

K tomu se přidaly finanční těžkosti. Zatím poslední odklad prodražil celý projekt o téměř 1,2 miliardy eur (30 miliard Kč) na současné více než čtyři miliardy eur (zhruba 100 miliard Kč). Letištní společnost se kvůli tomu dostala do finanční tísně a na konci roku by jí mohla hrozit insolvence.

Nové letiště, které ponese jméno bývalého západoněmeckého kancléře Willyho Brandta, se má stát třetím největším v Německu po Frankfurtu nad Mohanem a Mnichovu. Zpočátku chce ročně odbavit nejméně 27 milionů pasažérů, jeho kapacita má ale postupně narůst až na 45 milionů cestujících za rok.