Aerolinkám hrozí, že zaplatí miliardy za útoky z 11. září 2001

New York - Letecké společnosti American Airlines a United Continental čelí žalobě o odškodnění ve výši 2,8 miliardy dolarů (55 miliard korun). Právě jejich letadla byla použita ke zničení mrakodrapů Světového obchodního střediska při teroristických útocích z 11. září 2001. Soudce Alvin Hellerstein zamítl požadavek aerolinek, aby se žalobou nezabýval. Zároveň ale nechtěl předjímat výsledek celého nadcházejícího procesu.

Společnost World Trade Center Properties v žalobě tvrdí, že letecké společnosti zanedbaly bezpečnostní opatření, když umožnily teroristům ze sítě al-Káida nastoupit do letadel. Kdyby nebylo této nedbalosti, „teroristé by do letadel nenastoupili, neunesli je a nenarazili s nimi do 'dvojčat' Světového obchodního střediska,“ uvádí se v žalobě.

Společnost žádala původně ještě o miliardy dolarů víc

Společnost podala žalobu už v roce 2008 a původně se v ní domáhala 8,4 miliardy dolarů, což podle ní měly být náklady na nové vybudování obou mrakodrapů. Soud ale po letech právních tahanic připustil pouze to, aby se společnost World Trade Center Properties (WTCP) ucházela o 2,8 miliardy dolarů, což je částka, kterou zaplatila za 99 let pronájmu pozemků pod budovami Světového obchodního střediska.

Teroristické útoky z 11. září 2001
Zdroj: ISIFA/EPA

Aerolinky ale obvinění z nedbalosti odmítají. Tvrdí také, že WTCP by na další odškodnění neměla mít nárok. Poukazují na to, že společnost už za teroristický útok dostala od pojišťoven 4,1 miliardy dolarů.

11. září v New YorkuTeroristé ze sítě al-Káida unesli 11. září 2001 celkem čtyři letadla. Dvě z nich použili k útoku na věže Světového obchodního střediska v New Yorku, třetí narazilo do budovy Pentagonu ve Washingtonu. Ve čtvrtém letounu se cestující únoscům bránili a neovládaný letoun se nakonec zřítil v Pensylvánii. Celkem si útoky z 11. září vyžádaly na tři tisíce obětí.