Je to kliďas hořící pro Ameriku, pochválil Clinton Obamu

Charlotte (USA) - Bývalý americký prezident Bill Clinton na sjezdu demokratů v Charlotte v Severní Karolíně oficiálně nominoval současného šéfa Bílého domu Baracka Obamu na prezidenta. V téměř padesátiminutové řeči vášnivě hájil jeho politiku a zároveň podrobil drtivé kritice republikány. Vytknul jim například neznalost aritmetiky. Obama, který se k němu po skončení projevu připojil na pódiu, představí své plány a přijme nominaci dnes v závěrečný den sjezdu.

„Chci nominovat muže, který je navenek kliďas, uvnitř ale hoří pro Ameriku,“ prohlásil Clinton, jenž si okamžitě získal publikum na sjezdu. Obamu, se kterým v minulosti měl značně chladné vztahy, vylíčil jako muže, který je zárukou opětovné prosperity Američanů; muže, který by měl dokončit rozdělanou práci a který se dokáže přenést přes stranické půtky. Ukázal to podle něj, když do své vlády jmenoval hned několik demokratů, kteří v minulých primárkách podporovali Clintonovu ženu Hillary, včetně jí samotné.

„Demokracie prostě nemusí být krvavý sport, ale čestný podnik,“ řekl bývalý prezident. Republikánům vytknul, že se jejich strany zmocnilo extrémní křídlo, které je plné nenávisti vůči současnému šéfovi Bílého domu. „I když s republikány často nesouhlasím, nikdy jsem se je nenaučil nenávidět tak, jak krajní pravice, jež nyní tuto stranu ovládá, podle všeho nenávidí prezidenta Obamu a demokraty,“ podotkl Clinton.

Barack Obama (P) a Bill Clinton
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/Shawn Thew

Clinton: Američané se mají lépe než před čtyřmi lety

Značnou část svého projevu, který byl do značné míry improvizovaný, pak věnoval podrobnému vyvracení údajných republikánských nepravd o současném prezidentovi a jeho politice. Američané se podle něj v rozporu s tím, co říkají protivníci demokratů, mají lépe než před čtyřmi lety. Obama, jehož nominaci potvrdili delegáti hlasováním, podle něj zastavil propad ekonomiky a masivní úbytky pracovních míst.

Clinton uvedl, že za posledních 29 měsíců v americkém soukromém sektoru vznikly miliony pracovních pozic. A bylo by jich prý více, kdyby republikáni loni v Kongresu nezablokovali Obamovy plány na podporu tvorby pracovních příležitostí. „Prezident Obama tak vytvořil plus 4,5 milionu míst, republikáni v Kongresu nula,“ řekl bývalý americký prezident.

Bill Clinton„Když budeme hlasovat v těchto volbách, budeme rozhodovat o tom, v jaké zemi chceme nadále žít. Pokud chcete společnost, kde každý bude jednat na svou vlastní pěst, volte republikány. Pokud chcete zemi, která nabízí společné příležitosti i odpovědnost, volte Baracka Obamu.“


Obama má ochránit děti a rodiny

Zároveň uznal, že situace v zemi stále není dobrá, žádný prezident by ale podle něj nenapravil tak vážné problémy za čtyři roky. Obama by proto podle Clintona měl dostat důvěru i v dalším období. Republikáni by podle něj naopak v případě vítězství ohrozili v USA sociální výdobytky včetně zdravotní péče. „Plán prezidenta Obamy snižuje dluh, ctí naše hodnoty a prosvětluje budoucnost pro naše děti, rodiny a zemi,“ poznamenal Clinton.

Vrátil se i ke svému působení v Bílém domě, které nyní mnoho Američanů považuje za poslední období skutečné prosperity. „Lidé se mne pořád ptají, jakto, že jsme dosahovali přebytkových rozpočtů. Jaké nové myšlenky jsme přinesli? Vždycky jim dávám jednoslovnou odpověď: aritmetiku,“ řekl Clinton.

Republikáni by prý snížili dluh příliš

Právě s aritmetikou podle něj mají problém republikáni. Pokud by splnili své plány daňových škrtů ve výši pěti bilionů dolarů, znamenalo by to podle něj buď odstranění tolika daňových výjimek, že by většině Američanů odvody vzrostly, rozvrácení veřejných rozpočtů, anebo další zadlužení země. Státní dluh USA v současné době činí 16 bilionů dolarů. Výrazně přitom vzrostl během vlády současného prezidenta.

Video Reportáž Michala Kubala
video

Reportáž Michala Kubala

Reportáž Michala Kubala

Události - 6. 9. 2012

Telefonát Milchala Kubala

Američtí demokraté uznali Jeruzalém za hlavní město Izraele

Demokratická strana na sjezdu upravila svůj program ve prospěch Izraele. Do programového prohlášení zahrnula tezi, že Jeruzalém je hlavním městem židovského státu. Ta z původního textu programu pro rok 2012 vypadla, prezident Barack Obama ji ale kvůli nátlaku opozice a Izraele dodatečně prosadil k hlasování.

Přijatá změna v politice Demokratické strany doslova tvrdí, že „Jeruzalém je a zůstane hlavním městem Izraele“ a měl by „zůstat nedělitelným městem, přístupným lidem všech vyznání“. Toto stanovisko bylo obsaženo v programovém prohlášení Demokratické strany už v roce 2008, z připravovaného textu prohlášení strany pro rok 2012 ale zmizelo. Návrat teze o Jeruzalému do návrhu prohlášení Demokratické strany musel osobně zajistit prezident Barack Obama a sjezd ji přijal až po třetím hlasování.