Putin pro RT o Sýrii, Pussy Riot a grupen sexu

Moskva – Sýrie a Pussy Riot byly mimo jiné tématy rozhovoru Vladimira Putina pro Kremlem financovanou televizní stanici Russia Today. Ruský prezident zdůraznil, že není připraven změnit svůj současný postoj k syrské krizi a naznačil, že západní státy využívají ve snaze svrhnout režim syrského prezidenta Bašára Asada teroristy, včetně al-Káidy. Putin dále odmítl komentovat kauzu rockerek z Pussy Riot, jejich „punkovou modlitbu“ ale odsoudil a ruské justici vytkl, že se akcemi skupiny nezabývala už dříve. V další části rozhovoru se v souvislosti s punkerkami vyjádřil dokonce i ke skupinovému sexu.

Na přímou otázku, zda nechce přehodnotit svůj postoj k Sýrii, odpověděl Putin odmítavě. „Proč by mělo Rusko přehodnocovat své pozice? Možná by je měli přehodnotit naši partneři ve vyjednávání,“ řekl s odkazem na USA a evropské státy zasedající v Radě bezpečnosti OSN. Rusko spolu s Čínou třikrát vetovalo pokus západních států uvalit v Radě bezpečnosti sankce na Asadův režim a odmítají jakoukoliv ozbrojenou zahraniční intervenci do Sýrie.

Aniž by konkrétně jmenoval nějakou zemi, Putin rovněž naznačil, že Spojené státy, po vzoru své podpory mudžáhidům v rusko-afghánském konfliktu v 80. letech minulého století, se snaží využít proti Asadovi ozbrojence. „Někdo dnes využívá bojovníky al-Káidy a lidi z dalších organizací s podobně extrémními názory k prosazení svých cílů v Sýrii. To je velmi nebezpečná a krátkozraká politika,“ prohlásil podle Reuters Putin. Podle něj prý mohou USA rovnou do konfliktu vypustit uvězněné radikální islamisty držené ve věznici v Guantánamu.

Putin vyčetl justici, že akce Pussy Riot nepotrestala už dříve

„Nebudu komentovat, je-li trest oprávněný a adekvátní jejich činu. Dívky mají své advokáty, kteří musejí jejich věc před soudem hájit,“ poznamenal Putin k ostře sledované kauze rockerek z Pussy Riot a jejich dvouletému trestu za „punkovou modlitbu“. Dodal, že už dřívější akce Pussy Riot byly natolik sporné, že se jimi justiční orgány měly zabývat.

Před několika lety podle šéfa Kremlu jistá členka Pussy Riot v jednom z moskevských supermarketů vyvěsila nápis, v němž žádala, aby se Moskva zbavila Židů, homosexuálů a gastarbeiterů (pracovních migrantů). „Zdá se mi, že už tehdy si toho úřady měly všimnout,“ řekl Putin.

Vladimir Putin
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Kirill Kudryavtev

Ruský prezident o skupinovém sexu

Vrátil se rovněž ke známé provokativní akci v moskevském biologickém muzeu, v němž se členky Pussy Riot oddávaly se svými partnery skupinovému sexu. „Je to takříkajíc jejich věc, každý má právo dělat to, co se mu zachce, pokud to neporušuje zákon. Stalo se to ale na veřejném místě, už tehdy to měly úřady zaznamenat. Video navíc vystavili na internet,“ konstatoval Putin. Účastníci skandální akce v Timirjazevově státním biologickém muzeu v Moskvě, kterou před čtyřmi lety zorganizovala partnerská umělecká skupina Vojna, chtěli vystaveným vymírajícím druhům zvěře ukázat, jak se postarat o potomstvo.

„Někteří z vyznavačů skupinového sexu tvrdí, že je lepší než individuální. Jako při kterémkoli jiném kolektivním díle je prý možné se při něm od práce ulít,“ podělil se Putin s moderátorem o svůj názor. „Opakuji - je to věc každého jednotlivce. Vystavovat to ovšem na internet, to je podle mě sporné a mohlo by to vyvolat různé právní názory,“ prohlásil.

Podle mezinárodní organizace zabývající se odzbrojováním The Cluster Munition Coalition (CMC) syrské vládní jednotky proti povstalcům v Sýrii použily tříštivé bomby. Organizace má údajně snímky a videa, na nichž jsou vidět zbytky této munice. Organizace tyto důkazy získala od opozice, a proto upozorňuje, že způsob použití této munice nemůže potvrdit na 100 procent, protože nemá očitá svědectví z míst bojů. Ale „kazetová munice tam je, o tom není pochyb. Jsou to kazetové bomby, které byly použity, nebyly prostě vytaženy z nějakého muničního skladu a rozdělané šroubovákem,“ řekl představitel CMC Stephen Goose.