El Mariachi má první školu: Trubka, housle a kytara budou, samopal snad ne

Mexiko – První mexická škola zasvěcená tradičnímu hudebnímu žánru mariachi se otevře v metropoli Mexiku. Škola už začala přijímat přihlášky a bude posuzovat 200 uchazečů o 72 míst v prvním ročníku. Výuka potrvá tři roky a roční školné je v přepočtu asi 3 800 korun. Vedle hry na trubku, housle a kytaru se žáci budou učit i teorii a dějiny hudby mariachi, proslavené ve světě filmovým thrillerem Roberta Rodrigueze El Mariachi a následně především Desperadem s Antoniem Banderasem a Salmou Hayekovou.

Mariachi bývalo tradicí, která se předávala v rámci rodin. V kapelách mají svoje základní místo různé druhy kytar, housle a trumpeta, mohou se ale objevit i flétny či harfy. Hudebníci bývají tradičně oblečení v černém kompletu se zlatým nebo stříbrným zdobením, doplněném sněhobílou košilí, většinou nosí i typické klobouky s širokou střechou. Skupiny hrávají dostaveníčka, při rodinných oslavách, ale i náboženských svátcích. Koncem loňského roku byla hudba mariachi zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Ředitelka nové školy Leticia Sotová Floresová říká, že v zemi stoupá poptávka po výuce tohoto tradičního umění. Proto kulturní středisko Ollin Yoliztli otevře školu mariachi 8. října na Garibaldiho náměstí v centru Mexika. Toto náměstí je jedním z typickým míst v Mexiku, kde mají turisté jistotu, že si tu budou moci tradiční hudbu poslechnout.

/*json*/{"map":{"lat":19.303498653532,"lng":-99.178422689438,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/