Střelec z Fort Hoodu se musí oholit, než půjde před soud

San Antonio (USA) - Americký vojenský soud ve čtvrtek nařídil majoru Nidalu Maliku Hasanovi, obviněnému z vraždy 13 lidí na základně Fort Hood, aby se před procesem oholil. Pokud tak neučiní, vojáci ho násilně oholí. Hasan si nechal narůst plnovous, údajně kvůli své víře, což ale odporuje armádním předpisům.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Bell County Sheriff\'s Department

Vojenský psychiatr Hasan v listopadu 2009 postřílel na základně Fort Hood 13 svých kolegů. Zranil dalších 32 lidí. U vojenského soudu mu hrozí trest smrti. Proces měl začít letos v srpnu, ale kvůli sporu o Hasanovy vousy byl odložen.

Hasan si nechal narůst plnovous letos v červnu. Tvrdí, že jako praktikující muslim si musí nechat narůst vousy v předtuše blížící se smrti. Armádní pravidla ale vyžadují, aby vojáci byli oholení, a to i když je s nimi veden soudní proces. Hasan si tak už vysloužil několik trestů za pohrdání soudem.

Soudce Gregory Gross nyní nařídil, aby vojáci Hasana násilně oholili, pokud se sám plnovousu nezbaví. Podle Grosse použila armáda podobnou proceduru už šestkrát od roku 2005 a existují pro ni podrobné předpisy. Ty mimo jiné stanoví, že pět vojáků Hasana znehybní, zatímco jej jeden důstojník bude holit. Po ruce bude lékař pro případ, že by Hasan byl při holení nějak zraněn. Celé holení se navíc bude natáčet na video.