Více než 100 mrtvých a stovky zraněných si vyžádaly útoky v Iráku

Bagdád - Rozsáhlá vlna násilností si dnes na mnoha místech v Iráku vyžádala nejméně 109 mrtvých a více než 250 zraněných. Postiženo je jedenáct měst na severu i jihu země, nejvíce obětí si ale vyžádaly večerní pumové útoky v Bagdádu. První vážný incident se odehrál v noci na dnešek ve městě Dudžail severně od Bagdádu, kde útočník zabil nejméně 11 vojáků, dalších 16 lidí zemřelo při dvou explozích v jihoirácké Amáře, sedm obětí má na svědomí výbuch poblíž Kirkúku. Útoky pokračovaly celý den, pozdě večer pak v šíitské čtvrti v irácké metropole explodovaly nálože ukryté ve třech autech a zabily 51 lidí. S odvoláním na policejní zdroje to uvedla agentura Reuters.

Nejprve ozbrojenci a sebevražedný atentátník zaútočili na armádní kontrolní stanoviště poblíž města Dudžail severně od Bagdádu, zabili přitom nejméně 11 vojáků a sedm dalších zranili. Další útok se stal brzy ráno poblíž Kirkúku, kde se sebevrah s autem naloženým výbušninami odpálil poblíž sídla ropné společnosti North Oil. Na tamním parkovišti se zrovna shromažďovali uchazeči o práci u policie. Zahynulo osm lidí, 17 dalších utrpělo zranění. Všechny oběti patřily k sunnitům. 

V Basře útočníci odpálili auta napěchovaná výbušninami. „Najednou jsme pocítili výbuch, viděl jsem oběti, dva byli mrtví, další tři zranění. Tohle se tu stalo. Nevím, jestli šlo o bombu v autě nebo jiný druh výbušniny,“ řekl svědek výbuchu v Basře Mohammed Ali. 

V Amáře přišlo o život 16 lidí, útočníci odpálili bombu v autě

Tragická je také bilance zatím posledních útoků v Amáře, kde explodovaly výbušniny ve dvou autech. Podle policie přišlo o život 16 lidí, uvedla agentura Reuters. Bombu v autě odpálili útočníci rovněž poblíž budovy francouzského konzulátu ve městě Násiríja na jihu Iráku. Na místě podle Reuters zahynul jeden policista, další čtyři utrpěli zranění. Konzul v době výbuchu nebyl v budově. Jiný bombový atentát v Násiríji zabil dva lidi. Francie útoky
odsoudila.

Pozdě večer vybuchly nálože ve třech autech v šíitské čtvrti Bagdádu. Exploze zabily 15 lidí, desítky dalších byly zraněny. Bombové útoky jsou hlášeny také z Basry, Sámarry a Mosulu. 

K dnešním atentátům se prozatím podle Reuters nikdo nepřihlásil. Úřady a policejní základny v zemi jsou častým terčem irácké odnože teroristické sítě Al-Káida, atentáty ale podnikají i příznivci svrženého diktátora Saddáma Husajna a další radikální skupiny. Irák léta rozděluje rivalita mezi sunnity, šiíty a Kurdy a rostou obavy, aby konflikt mezi skupinami nedosáhl úrovně jako před pěti lety. 

Útoky v Iráku jsou stále poměrně běžné, přestože míra násilí v zemi po vrcholu, jehož dosáhla v letech 2006 až 2007, klesla. Podle oficiálních čísel bylo v zemi v červenci zabito 325 lidí, což je nehorší měsíční bilance od srpna 2010.

Video Irákem otřásla série výbuchů
video

Irákem otřásla série výbuchů