Co se Sýrií? Americko-ruská dohoda stále v nedohlednu

Vladivostok - Naděje na dohodu s Ruskem v otázce řešení syrského konfliktu jsou malé. Řekla to šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová po jednání s prezidentem Vladimirem Putinem a ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na summitu APEC. Rusko odmítá uvalení sankcí na režim prezidenta Bašára Asada. Clintonová prohlásila, že i přesto bude s ostatními zeměmi pokračovat v podpoře syrské opozice. Zpřísňovat sankce vůči syrskému režimu chce dál i Evropská unie.

„Musíme být realisté. Na Sýrii jsme se neshodli, a to může pokračovat,“ řekla novinářům Clintonová po schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Dodala, že poslední rozhovor přinesl jen malý pokrok. USA požadují rázný mezinárodní postup včetně sankcí, Moskva to odmítá a východisko vidí v diplomatickém řešení. 
   
Velký zásah do nadějí na možnou dohodu již v sobotu zasadil Lavrov, který po jednání s Clintonovou kritizoval americké sankce proti Sýrii - ty podle něj budou stále více poškozovat i ruské podniky a banky, což je prý nepřípustné.

Sergej Lavrov
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Laurent Gillieron

Šéfka americké diplomacie nicméně prohlásila, že i přes chybějící dohodu mezi Ruskem a USA budou Spojené státy nadále spolupracovat se zeměmi, které v otázce Sýrie sdílejí s Washingtonem podobný názor. Syrská opozice, která bojuje proti režimu autoritářského syrského prezidenta Bašára Asada, tak podle ní může stále počítat s podporou této skupiny států.

Boje v Sýrii
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Shaam News Network

Desítky mrtvých po náletu na obytnou čtvrť v Aleppu

Syrská armáda mezitím provedla nálet na rezidenční čtvrť Aleppa na severozápadě země, letecký útok si podle opozice vyžádal desítky mrtvých a zraněných. Úder přišel jen den poté, co povstalci bojující proti režimu autoritářského prezidenta Bašára Asada obsadili aleppská kasárna. Obyvatelé se ocitli bez pitné vody. Podle reportéra BBC došlo ke zničení místního vodovodu během ozbrojených střetů mezi armádou a opozičními rebely.
   
Při náletu byla zničena obytná budova na východě města, kde jsou čtvrtě pod kontrolou opozičních sil. Přesná bilance obětí není podle citovaného příslušníka opozice prozatím známá, protože záchranáři z trosek stále vytahují mrtvé a zraněné.

Podle syrské organizace pro lidská práva zahynulo za zhruba 18 měsíců trvání protirežimního povstání v Sýrii již 23 tisíc lidí. Na 200 tisíc Syřanů už uprchlo do Turecka, Jordánska, Iráku a Libanonu.