Hollande slíbil plán obnovy a udržení výdajů na letošní úrovni

Paříž - Francouzský prezident François Hollande, který v poslední době čelí výraznému poklesu podpory veřejného mínění, dnes svým spoluobčanům přislíbil dvouletý plán obnovy země, který má zahrnout zvyšování zaměstnanosti a konkurenceschopnosti a ozdravení veřejných financí. Dokázat to přitom hodlá i navzdory pokračujícím úsporným opatřením, která mají mimo jiné zajistit, aby v příštím roce výdaje státu nepřesáhly ty letošní „ani o jedno euro“.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Geert Vanden Wijngaert

„To hlavní je obnova Francie,“ prohlásil Hollande v přímém přenosu večerní zpravodajské relace francouzské televize TF1. „Nastavím program obnovy: dva roky. Dva roky jak na realizaci politiky zaměstnanosti, tak konkurenceschopnosti a ozdravení veřejných financí,“ dodal. 

„Vláda neztrácí zbytečně svůj čas,“ prohlásil dále Hollande poté, co dnešní nedělník Le Journal du Dimanche zveřejněnil výsledky nového průzkumu veřejného mínění, podle nichž 52 procent Francouzů nevěří, že prezident splní své předvolební sliby. Svým kritikům, podle nichž toho během svého čtyřměsíčního úřadování příliš nepodnikl, vzkázal, že jeho vláda čelí příliš „vysoké míře nezaměstnanosti, zhoršené konkurenceschopnosti, obrovskému deficitu a historickému dluhu“. „Neudělám za čtyři měsíce to, co moji předchůdci nezvládli za pět nebo deset let,“ zdůraznil.

François Hollande:

"Nejsem zvolen na čtyři měsíce ani na jeden rok, ale na pět let. Bude to několik fází a všechny vysvětlím. Z toho nejhoršího bychom se měli dostat do roku 2014. Budeme se snažit, aby pak naše společnost byla lidštější, bezpečnější, dynamičtější a harmoničtější."


Jako jeden z hlavních úkolů si uložil zvrátit trend prohlubování nezaměstnanosti, která nedávno překonala hranici tří milionů, a to do jednoho roku. Jako součást obnovy země chystá Hollande také 75% daň pro občany vydělající více než 1 milion eur ročně.