Hášimí odmítá smrt, násilí v Iráku pokračuje

Bagdád - Uprchlý irácký viceprezident Tárik Hášimí dnes odmítl trest smrti, který nad ním v neděli vynesl irácký soud za jeho údajný podíl na vraždách politických odpůrců. Na tiskové konferenci v Turecku, kde se zdržuje v exilu, označil proces za nelegitimní a ostudný. Podle prohlášení sunnity Hášimího za ním stál šíitský premiér Núrí Málikí. Násilí v zemi po krvavé neděli pokračovalo i v noci na dnešek.

Šíitská vláda obvinila Hášimího z podílu na 150 bombových atentátech, vraždách odpůrců a dalších násilnostech v období let 2005 až 2011. Ty prý páchaly eskadry smrti, které Hášimí údajně financoval prostřednictvím svého zetě. Ten byl rovněž odsouzen k smrti. Hášimí, který uprchl do Turecka přes irácký Kurdistán, od začátku proces označoval za politický. Před novináři v Ankaře zopakoval, že je nevinný a prohlásil, že irácký soudce postupoval podle Málikího diktátu. „V Málikího věznicích sedí desetitisíce nevinných,“ prohlásil.

Případ zostřil beztak už napjaté vztahy iráckých šíitů k menšinovým sunnitům a Kurdům, ale také vztahy Bagdádu s okolními sunnitskými arabskými zeměmi. Iráčtí sunnité v poslední době obviňovali vládu Málikího, v níž dominují většinoví šíité, ze snah odstavit sunnity ze státních institucí.

Následky atentátu v irácké Basře
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Nabil Al-Jurani

Soužití šíitů, kteří tvoří asi 60 procent iráckého obyvatelstva, se sunnitskou dvacetiprocentní menšinou je velmi komplikované a provázejí ho vzájemné násilnosti a krvavé atentáty radikálních skupin. Nejnovější vlnu násilí zažil Irák v neděli, kdy si útoky v 11 městech na severu a jihu země a v Bagdádu vyžádaly přes 100 mrtvých a 250 zraněných. K atentátům se dnes přihlásila irácká odnož al-Káidy, která si říká Islámský stát v Iráku (ISI). „Tyto útoky jsou odpovědí na likvidační kampaň a na mučení sunnitských vězňů v safavidských věznicích,“ uvedl ISI v prohlášení s použitím termínu, kterým sunnitští extremisté označují šíity.

Násilí pokračovalo i v noci na dnešek. V Bagdádu vybuchla další nálož v automobilu, která podle svědků zabila deset lidí a 15 zranila. Exploze se odehrála před čajovnou v převážně šíitské čtvrti Sadr City. Na kontrolním stanovišti v Dudžailu zastřelili nad ránem neznámí ozbrojenci tři členy sunnitské domobrany, takzvaných oddílů Sahva. Ty založili sunnité v roce 2006, aby pomohli Američanům chránit své vesnice před al-Káidou.