Dům Britů zavražděných ve Francii prohledali pyrotechnici

Londýn - V londýnském domě členů britské rodiny iráckého původu, kteří byli minulý týden zavražděni v jihovýchodní Francii, zasahovali pyrotechnici. Policie poté uvedla, že se v domě žádné ukryté výbušniny nenašly.

Britští a francouzští policisté prohledávají dům rodiny al-Hilliových v Claygate, na jižním předměstí Londýna, od soboty. Dnes ráno si zavolali na pomoc pyrotechniky, když objevili podezřelé látky. Okolí objektu pak na tři hodiny evakuovali, pyrotechnici ale později oznámili, že nalezené látky nejsou nebezpečné.

Neznámý střelec zabil ve středu odpoledne u jezera Annecy ve francouzských Alpách 50letého otce rodiny Saada al-Hilliho, jeho 47letou manželku a její matku. Zastřelil také francouzského cyklistu, který podle všeho jel náhodou v době vraždy kolem. Masakr přežily jen dvě malé dcery zavražděného páru.

Vražda britských občanů u jezera Annecy
Zdroj: ISIFA

Dcera stále není schopna vypovídat

Čtyřletou dceru Zeenu si již odvezli příbuzní do Británie, zatímco sedmiletá Zainab se ve Francii dále zotavuje ze zranění. Je jediná, která viděla pachatele, a vyšetřovatelé čekají na její výpověď. Francouzský prokurátor Eric Maillaud řekl, že dívka již sice není v umělém spánku, ale zůstává pod sedativy a není ještě schopna vypovídat. Policisté našli v autě počítač, který zřejmě patřil al-Hillimu. Nyní prověřují, zda by jeho obsah nemohl pomoct při hledání vraha.

Al-Hillí se jako strojní inženýr podílel na vývoji satelitního sledovacího systému pro britské ministerstvo obrany. V 80. letech pak pracoval na urychlovači částic. Vyšetřovatelé prověřují, jestli neměl vazby na mafii nebo teroristy. Zatím nevyloučili ani variantu, o které se mluvilo nedřív - že šlo o radikální řešení rodinných sporů.

Policie ve Francii také rozšířila pátrání po únikových cestách, kterými mohl vrah z místa činu utéct. Vyšetřovatelé také požádali o pomoc s pátráním italské a švýcarské kolegy.

Britští policisté vyslýchali již třetí den v řadě bratra Saada al-Hilliho. Bratři vedli údajně spor kolem peněz, poznamenal server Le Parisien. Vyšetřovatelé údajně souběžně také prověřují, zda vraždy nesouvisí s iráckým původem rodiny.

Vyšetřovatelé už dříve uvedli, že všechny čtyři oběti střelby měly po dvou smrtících zásazích kulkou přímo do hlavy. Nález 25 nábojnic na místě činu, které podle balistiků byly vystřeleny z automatických pistolí, a povaha smrtelných zranění budí dojem, že mohlo jít o promyšlenou vraždu, zřejmě na objednávku. Chladnokrevné zabití náhodného svědka pak ukazuje, že vrah či vrahové udělali všechno pro to, aby nebyli identifikováni.

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla