Maďarský komunista zadržen za krvavé potlačení povstání v roce 1956

Budapešť – V Maďarsku zatkli bývalého komunistického předáka Bélu Biszkua, který je podezřelý, že se podílel na krvavém potlačení protisovětského povstání v roce 1956. Prokuratura ho viní z válečných zločinů, za což mu hrozí až doživotí. Biszku je první z členů Moskvou podporovaného maďarského vedení, který má být v této souvislosti stíhán.

Biszku byl v letech 1957-1961 ministrem vnitra. Letos mu je 91 let. „Béla Biszku byl zadržen v souvislosti se střelbami, které způsobily smrt několika lidí při událostech, jež následovaly po povstání v roce 1956,“ prohlásil budapešťský prokurátor Tibor Ibolya. Podle prokurátora je posledním dosud žijícím předákem té doby, který může ještě být dohnán k odpovědnosti za svoji roli, kterou sehrál při potlačování povstání sovětskými vojsky.  

Video Zatčení Bély Biszkua
video

Zatčení Bély Biszkua

Prokuratura nežádala pro Biszkua vazbu, ale domácí vězení.

Konzervativní vláda Viktora Orbána loni prosadila změnu v právním řádu tak, aby osoby podezřelé z účasti na represích po povstání v roce 1956 mohly být souzeny. 

Maďarské povstání v roce 1956

Vcelku pokojná budapešťská demonstrace 23. října 1956 měla vyjádřit solidaritu se změnami v Polsku. Jenže akce byla nakonec rozbuškou lidového povstání proti stalinistickému režimu a sovětské okupaci. Ještě večer 23. října padly u budovy rozhlasu první výstřely. V noci pak do ulic vyrazili sovětští vojáci.

Imre Nagy v následujících dnech představil novou vládu a uznal povstání za národnědemokratické hnutí. Jenže 31. října vedení Sovětského svazu rozhodlo o potlačení revoluce, 4. listopadu pak sovětská vojska znovu zaútočila v hlavním městě, boje s povstalci trvaly asi týden. V Maďarsku za tento neúspěšný převrat zaplatily životem tisíce lidí.


Maďarské povstání v roce 1956
Zdroj: ČT24