Nová většina – nová naděje pro slovenské pravicové voliče?

Bratislava - Slovenská pravice se dál tříští. Potom, co propadla v březnových parlamentních volbách, strany volaly po jednotě. Místo toho na sebe jejich předsedové útočí v médiích a několik členů momentálně nejsilnějšího Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) založilo vlastní stranu - Novou většinu (NV).

Zdroj: ISIFA Autor: SME/Tomáš Benedikovič

Nová strana a v ní staré tváře - pro pravicového voliče ale mohou představovat novou naději. Paní Eva poslední dvoje volby ignorovala. Neměla komu dát hlas. Teď se mezi prvními podepsala, aby se Nová většina mohla oficiálně zaregistrovat. Líbí se jí program, podle kterého by stát nabízel všem nezaměstnaným práci. První průzkumy dávají NV 8 procent voličských hlasů. První volby, kterých se zúčastní, budou ale až příští rok. 

Zakladatel hnutí Daniel Lipšic odmítá, že by oslaboval slovenskou pravici. Podle něj se musí pravicové strany zcela změnit. V březnových volbách žádná z nich nedostala ani 9 procent hlasů. „Může být stav pravicových stran ještě horší? Naše odpověď naopak je, že my chceme spojovat,“ ponamenává Lipšic. 

Jenže ostatní na pravici novou stranu nevítají. Její program je podle nich populistická komedie jak z amerického filmu. Nejostřejší je KDH, za které byl Lipšic dvakrát ministrem a které v květnu ve zlém opustil. „Daniel Lipšic nejenže svým odchodem porušil slovo a založil nový politický subjekt, ale navíc tak tříští křehké pravicové spektrum,“ tvrdí mluvčí KDH Matěj Kováč. 

Jak špatně na tom slovenská pravice je, ukázal poslední průzkum, kde voliči odpovídali, komu dají hlas v prezidentských volbách za dva roky. S jasným náskokem vyhrál premiér Robert Fico. Druhý je další sociální demokrat, ministr vnitra Robert Kaliňák. Ani jeden z nich přitom neřekl, že prezidentem chce být. Až třetí je Iveta Radičová, ta ale z politiky odešla a odmítá, že by ještě kandidovala.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského