USA si připomínají 11. září 2001

New York - Svět si připomíná jedenácté výročí útoku teroristů na budovy Světového obchodního centra na newyorském Manhattanu. Nálety čtyř unesených letadel stály život na tři tisíce lidí a výrazně otřásly pocitem jistoty, a to jak ve Spojených státech, tak v celém světě. Američanům pak trvalo dalších deset let, než dopadli a zabili strůjce celého atentátu, šéfa teroristické organizace al-Káida Usámu bin Ládina.

Američané si připomínají téměř 3 000 obětí teroristických útoků z 11. září 2001. Prezident Barack Obama s manželkou Michelle držel minutu ticha v zahradě Bílého domu. Obama se z Bílého domu přesunul do Pentagonu, kde položil věnec na památku 184 lidí, kteří zde před 11 lety zemřeli.

Barack Obama:

„Naše země je bezpečnější a lidé houževnatější. Nikdy nebudete sami. Na vaše milované nikdy nezapomeneme.“


V New Yorku na místě Světového obchodního střediska probíhá tradiční vzpomínkový obřad se čtením jmen obětí. Další podobné akce se konají u Pentagonu a v Shanksville v Pensylvánii, kde se zřítilo další z unesených letadel.

Obamovi drží minutu ticha za oběti 11. září
Zdroj: AP Photo
Autor: Carolyn Kaster

11. září 2001 se nesmazatelně zapsalo do paměti lidí na celém světě. Přestala platit všechna pravidla. Teroristi, protestující proti západnímu a především americkému způsobu života, poprvé v historii zaútočili na samo srdce Spojených států amerických, město New York. Během několika hodin zemřely v budovách a následně v jejich troskách na tři tisíce lidí. Amerika se s následky tragédie vyrovnávala dlouhé roky. Zničení Světového obchodního centra na dlouhou dobu ovlivnilo americkou i světovou politiku a ekonomiku. Země v reakci vytáhla do dvou válek, nejprve v Afghánistánu, pak i v Iráku.

Mitt Romney:

„Amerika je v tento hluboce temný den jednotná před Bohem při hledání míru a svobody doma i ve světě.“


Při loňském výročí 11. září v projevu americký prezident Barack Obama prohlásil: „Nevedeme válku proti islámu, vedeme válku proti teroristickým organizacím, které islám překroutily nebo zneužily prapor islámu pro své destruktivní jednání.“

U Ground Zero poprvé nesměl promluvit žádný politik - pozůstalí nechtěli, aby výročí zasáhlo do boje o prezidentské křeslo. Jména obětí četli jen pozůstalí a zástupci hasičů, policistů a záchranářů.

Video Telefonát Michala Pohanky (16:00)
video

Telefonát Michala Pohanky (16:00)

Na místě tragédie, po 11 letech a dlouhých diskuzích, už ale je znovu nejvyšší budova New Yorku. Každý týden je vyšší o jedno patro. Nakonec bude měřit 1 776 stop - symbolicky podle roku vyhlášení americké nezávislosti. „Už je to nejvyšší budova v New Yorku a svým způsobem bude také nejvyšší na západní polokouli. Z vrcholu člověk uvidí zemské zakřivení,“ řekl Bill Baroni z Přístavní správy New Yorku a New Jersey.

Vzpomínku na 11. září letos v New Yorku zkalily spory mezi starostou města Michaelem Bloombergem a guvernérem státu New York ohledně muzea věnovaného památce 11. září na Ground Zero. Muzeum mělo být původně hotové letos, spory ale jeho dokončení oddálily. Obě strany ale vpředvečer výročí oznámily, že problémy vyřešily, a přípravy muzea by tak měly pokračovat.

11. září 2001 zaútočili na Spojené státy teroristi celkem ve čtyřech unesených letadlech. Dvě zničily obě věže Světového obchodního centra v centru New Yorku, třetí zničilo část washingtonského Pentagonu a čtvrté se po boji cestujících s posádkou zřítilo do neosídlené části Pennsylvánie.


Budova nového Světového obchodního centra
Zdroj: ISIFA
Autor: Spencer Platt/Getty Images