Protesty proti filmu o Mohamedovi se šíří, Taliban žádá pomstu

Kábul - Protesty proti kontroverznímu snímku o proroku Mohamedovi se z Egypta a Libye přelily do Tuniska a pásma Gazy. Afghánské extremistické hnutí Taliban vyzvalo své ozbrojence k pomstě na amerických vojácích. Hnutí zároveň vyzvalo Afghánce, aby se připravili na boj proti Američanům. Za účast na úterním protestu před americkou ambasádou byli dnes v Egyptě zatčeni čtyři lidé. Egypt zároveň žádá, aby byli v USA stíháni tvůrci filmu.

„Islámský emirát vyzývá náboženské vůdce po celé zemi, aby bezezbytku informovali muslimy o nehumánních aktech Američanů… a připravili je na dlouhý boj,“ uvedl Taliban ve svém prohlášení. Povstalecké hnutí se obvykle označuje jako Islámský emirát.

Egypt chce potrestání tvůrců filmu

Egyptská vláda film, který nepokoje způsobil, odsoudila. Prezident Muhammad Mursí požádal egyptskou ambasádu ve Washingtonu k podniknutí kroků, aby americká justice začala stíhat tvůrce snímku, který je ale dle amerických sdělovacích prostředků jen o málo víc než amatérské video.

Snímek tvrdě odsoudil i afghánský prezident Hamíd Karzáí. Označil jej za „nelidský a urážlivý“.

Na ambasádě v Káhiře ozbrojenci strhli a spálili americkou vlajku
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/KHALED ELFIQI

Policie rozháněla demonstranty před ambasádou USA v Tunisku

Dav muslimů pobouřených filmem znevažujícím proroka Mohameda dnes v tuniské metropoli oblehl ambasádu USA, kde pálil a ničil americké vlajky. Policie proti demonstrantům použila slzný plyn a střelbu gumovými projektily. Demonstranti házeli na policii kamení, přímo k ambasádě, kterou hlídala armáda, se ale nedostali. Ztráty na životech či zranění nejsou hlášeny.

V palestinském pásmu Gazy ozbrojený dav skandoval protiamerická hesla. Protesty byly organizovány lidmi s vazbami na militantní hnutí Hamás, které území ovládá.

Jako provokaci namířenou proti muslimům odsoudil film také papež Benedikt XVI.

Při protestu v Káhiře Egypťané strhli z velvyslanectví americkou vlajku a nahradili ji černým praporem s islámskou modlitbou. K úřadu přišlo asi 3 000 osob, do objektu se přes zeď vyšplhaly dvě desítky lidí. Čtyři z nich už byli zadrženi, po dalších policie pátrá. Velvyslanectví dnes střežila obrněná auta a úřad na své webové stránce oznámil, že dočasně přerušil vydávání víz.

Dvouhodinový snímek Innocence of Muslims (Nevinnost muslimů) natočil americko-izraelský filmař Sam Bacile, prý s cílem, aby snímek byl kontroverzním politickým prohlášením, které odsoudí islám.

Film z roku 2011 zobrazuje zakladatele islámu mimo jiné jako nezodpovědného sukničkáře, který schvaloval pohlavní zneužívání dětí, a tvrdí, že Mohamed byl podvodník. Distribuci v USA měl na starosti prý také silně protiislámsky smýšlející koptský křesťan původem z Egypta.

Film byl natočen v angličtině, části snímku s arabským dabingem se pak objevily na internetu. Celý film se promítal jen jednou, a to letos pro skoro prázdné kino v Hollywoodu. Řada muslimů chápe jako urážku už jen zobrazení proroka Mohameda, o jeho hanobení nebo zesměšňování nemluvě. Snímek prý pomohlo financovat více než sto židovských sponzorů.


Propagátor kontroverzního filmu vyzývá ke klidu

Egyptský křesťan Morris Sadek, který zajišťuje propagaci snímku Nevinnost muslimů, projevil lítost nad smrtí amerického velvyslance, který zemřel při protestu proti filmu. Tento Egypťan, který žije v USA, doporučil muslimům, aby se omezili na poklidné projevy nesouhlasu. Zdůraznil, že film propaguje zejména kvůli jeho první polovině, která poukazuje na diskriminaci egyptských křesťanů, kteří tvoří desetinu občanů Egypta.

Snímek podle něj islám neuráží. Už několik týdnů jsou klipy z něj k vidění na internetu, teď na něj ale nově upozornil americký pastor Terry Jones, který muslimy rozlítil před dvěma lety plánem spálit výtisky koránu.