Medvěděv o Pussy Riot: Je mi z nich špatně, ale stačila by podmínka

Moskva – Podle předsedy ruské vlády Dmitrije Medvěděva by stačilo, kdyby rockerky ze skupiny Pussy Riot za svou punkovou modlitbu proti znovuzvolení prezidenta Vladimira Putina dostaly podmínku. Premiérovi se nelíbí nepodmíněný trest pro dívky, i když se mu z jejich únorového happeningu v moskevském kostele „dělá špatně“. Se svou první veřejnou reakcí na uvěznění členek punkové skupiny se premiér svěřil spolustraníkům z Jednotného Ruska na schůzi v Penze.

„Takový trest je vzhledem k jejich činu neproduktivní,“ řekl Medvěděv. „Plně by tady podle mě stačilo, kdyby dostaly podmínku - už s ohledem na čas, který musely strávit ve vyšetřovací vazbě.“ Neopomněl dodat, že v žádném případě nechce suplovat roli soudce. „Je mi zle z jejich jednání, z jejich vzhledu i z hysterie, která to všechno doprovází. Je mi protivné o tom mluvit. Takový je můj osobní názor,“ prohlásil předseda ruské vlády.

Tři členky Pussy Riot poslal v polovině srpna moskevský soud na dva roky za mříže. Potrestal tak jejich improvizovaný koncert na oltáři moskevského chrámu Krista spasitele, jímž chtěly protestovat proti sílícímu vlivu církve na ruskou politiku. V Česku vyvolala rozruch pondělní slova předsedy vlády Petra Nečase, který prohlásil, že podpora ruským aktivistkám může ohrozit český export. Akce Pussy Riot označil za „vrchol nevkusu“, který nemá nic společného se svobodou a demokracií.

Pravoslavného popa uvrhli kvůli Pussy Riot do klatby

Církevní soud tambovské diecéze na jihovýchodě evropské části Ruska uvalil klatbu na diakona (jáhna) Sergeje Baranova, který veřejně protestoval proti rozsudku nad členkami Pussy Riot. Vyobcování z církve schválil tambovský biskup Feodosij, verdikt má posvětit patriarcha ruské pravoslavné církve Kirill. V ruské pravoslavné církvi přitom k zatím poslednímu případu klatby došlo před víc než dvaceti lety.

Baranov v srpnu publikoval otevřený dopis Kirillovi, v němž dvouletý nepodmíněný trest nad rockerkami označil za pobuřující a postoj církve za lživý a licoměrný. Informoval patriarchu o svém „úplném a bezpodmínečném“ rozchodu s církví a požádal ho, aby ho zbavil kněžského svěcení. „Kauza Pussy Riot ještě víc izolovala ruskou pravoslavnou církev od okolního světa, který i bez toho považuje Rusko za agresivní a nesvobodnou zemi,“ napsal Baranov.

Kirill na jeho dopis nereagoval a církev dokonce tvrdila, že žádný diakon Baranov neexistuje. Po několika dnech ale tambovská diecéze, v níž Baranov působil, svolala církevní soud. Ten po třech dnech jednání diakona zbavil svěcení, uvalil na něj klatbu a z církve ho vyobcoval. Baranovovi se nesmí dostat pravoslavné svátosti oltářní a křtu podle médií zbaven nebyl jen proto, že to církevní zákony neumožňují.

Sedmatřicetiletý vyobcovaný pop, světským vzděláním právník, ruským médiím sdělil, že se bojí vycházet na ulici, aby se nestal obětí provokace. „Punkovou modlitbu“ Pussy Riot neschvaluje, ale pobouřil ho tvrdý rozsudek - dívky podle něj měly nanejvýš „dostat pár na zadek“.