Putin uznal, že čeho je moc, toho je opravdu příliš

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin znovu překvapil domácí média, když otevřeně komentoval okázalá představení, jimiž se snaží působit na ruské veřejné mínění. Šéf Kremlu, který se už spoluobčanům představil jako sportovec, lovec, závodník či potápěč, přiznal, že mnohé z těchto rolí byly předem pečlivě připravené. Mělo to prý ale dobrý důvod.

Mediální ohlas dnešního Putinova rozhovoru umocnil fakt, že prezident si ke svému vysvětlení přizval „nepohodlnou“ novinářku. Šéfredaktorka populárního cestovatelského magazínu Vokrug sveta (Kolem světa) Maša Gessenová totiž v minulých dnech přišla o místo jen proto, že k zatím poslednímu Putinovu představení, kterým byl let na rogalu v čele hejna ohrožených ptáků, odmítla vyslat reportéry. Majitel časopisu ji za to propustil.

Vladimir Putin jako vůdce hejna jeřábů
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Presidential Press Service

Putin se Gessenové přiznal, že budování jeho chlapské image se ne vždy daří. „Jasně, občas se to přežene,“ konstatoval v rozhovoru, který se uskutečnil v kremelské kavárně. „Takové věci mě vždycky pořádně vytočí.“

Některá jeho veřejná představení mají prý ale vyburcovat spoluobčany k ochraně přírody. „Třeba s tygry jsem to sám vymyslel,“ připomněl prezident akci z roku 2008, při níž trefil dravou šelmu pneumatickou uspávací střelou. „Nebo levharti - to byl taky můj nápad,“ pokračoval Putin s poukazem na loňskou akci, kdy zachraňoval zraněného sněžného levharta. „Chytli ho samozřejmě už dřív, ale důležitější je upozornit veřejnost, že s ohroženými levharty je problém.“

Prezident se zmínil i o loňské nepříznivé mediální reakci na svůj potápěčský výkon, při němž ze dna Černého moře „náhodou“ vyzdvihl dvě antické amfory. „Bylo to samozřejmě nahrané, ale mělo to lidi přivést ke studiu dějin,“ prohlásil.

Putin se nakonec Gessenové zeptal, zda by byla ochotna se do vedení populárního časopisu vrátit, kdyby byl vyhazov odvolán. Novinářka to ale odmítla s vysvětlením, že nechce být šéfredaktorkou dosazenou Kremlem. Podle ruských médií se má novinářka stát vedoucí ruského vysílání amerického Rádia Svoboda.

Dmitrij Medvěděv a Vladimir Putin na lyžích
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alexei Druzhinin