Twitter neuspěl: Musel soudu předat tweety demonstranta z Occupy

Washington - Sociální síť Twitter předala newyorskému soudu data o jednom z demonstrantů z hnutí Okupujte Wall Street. Tweety Malcolma Harrise ale zatím zůstanou nepřístupné do příštího týdne, kdy bude projednáno jeho další odvolání. Twitteru se nepodařilo prodloužit lhůtu k odevzdání údajů, která mu dnes vypršela.

Harris byl jedním ze stovek lidí zatčených loni na podzim při protestním pochodu na Brooklynském mostě v New Yorku. Soudce manhattanského soudu Matthew Sciarrino ale zamítl názor, podle něhož Twitter předáním těchto informací poruší Harrisovo soukromí. Demonstrantovy tweety podle soudu nejsou soukromé informace a nevztahují se ně ustanovení americké ústavy týkající se ochrany soukromí. „Když zveřejníte vzkaz na Twitteru, je to, jako když křičíte z okna, není zde žádný rozumný předpoklad soukromí. Co poskytnete veřejnosti, patří všem,“ tvrdí Sciarrino.

Tweety již nejsou na webu přístupné. Soud si je vyžádal proto, aby vyvrátil Harrisovo tvrzení, že policie demonstranty zavedla na most jen kvůli tomu, aby je mohla zatknout, že blokují dopravu.

Twitter měl do dnešního dne stanovenou lhůtu, dokdy musí tweety vydat, jinak by mu hrozil právní postih a velká pokuta. Právníci společnosti se snažili získat další odklad, soudce to ale zamítl. Poskytnuté informace prý projde osobně a údaje vztahující se k případu dá k dispozici prokuratuře a obhajobě.

Příští týden uplyne rok od okamžiku, kdy hnutí Okupujte Wall Street v Zuccottiho parku vzniklo. Demonstranti tvrdili, že zastupují 99 procent Američanů proti jednomu procentu nejbohatších, kteří nejsou dostatečně solidární se zbytkem společnosti. Protikapitalistické hnutí se později rozšířilo z New Yorku i do dalších amerických měst. Na většině míst radnice protesty delší dobu tolerovaly, nakonec ale přistoupily k likvidaci stanových městeček.

Internetové sítě jako Twitter sloužily k rychlé a anonymní mobilizaci prodemokratických sil a ke koordinaci protivládních protestů během loňských protivládních povstání na Blízkém východě nebo právě při vlně protestních akcí pořádaných hnutím Okupujte (Occupy).