Desítky tisíc Rusů vyrazily do ulic proti Putinovi

Moskva - Několik desítek tisíc Rusů dnes v centru Moskvy opět skandovalo „Rusko bez Putina!“ a „Rusko bude svobodné!“. Na první velkou opoziční demonstraci po letní přestávce přišlo podle policie 14 000 lidí, podle pořadatelů více než 100 000. Nezávislá média se shodla, že úřední údaj byl podhodnocený, ale zjevně přišlo méně lidí než na červnový „pochod milionů“ 12. června, kdy novináři odhadovali účast na 50 000 odpůrců režimu.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexander Zemlianichenko

Transparenty v průvodu odrážely různorodost davu, zahrnujícího odpůrce režimu od krajní levice až po krajní pravici. „Moskva Rusům, Moskva je ruské město!“ skandovali nacionalisté pod carskými vlajkami, zatímco o kousek dál pochodovali komunisté se sovětskými prapory. „Pryč s fašismem!“ volali aktivisté z komunity sexuálních menšin. Mezi anarchisty a nacionalisty málem vypukla potyčka, ale znesvářené skupiny rozdělily speciální policejní jednotky OMON.

Demonstranti si z Putina utahovali kvůli letu s jeřáby

Ohlasy na projevy opozičních předáků byly vlažnější než dříve. Oživením se staly parodie na poslední Putinův let s hejnem jeřábů: v průvodu se objevily deltaplány i obří vejce. „Odleť s jeřáby!“ vybízel hlavu státu jeden z transparentů. Zpívala se písnička „Let jeřábů“ a volalo se po odchodu Putina ať už na lyžích, či na rogalu.

Sergej Udalcov:

„Naším hlavním cílem je donutit autority k dialogu. Jsou to tři měsíce od našeho posledního pochodu a žádný z požadavků nebyl naplněn. Nebyl propuštěn jediný politický vězeň. Právě naopak - další nevinní lidé jsou zavíráni.“


Hlavní požadavky z demonstrace byly tradiční: „předčasné volby“, „konec represí“ a „osvobození politických vězňů“. Oproti předchozím demonstracím však přibyly i sociální požadavky jako zmrazení nákladů na bydlení, svobodné odbory a právo na stávku. Prezidentův mluvčí však vzkázal, že Putin neměl čas si demonstrace všímat, neboť jej zaměstnalo jednání s běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem.

Další příležitostí k měření sil se stanou 14. října místní volby, které se odehrají v řadě ruských regionů. „Musíme převzít moc nejen slovy, ale i činy,“ prohlásil první řečník na dnešním moskevském mítinku, poslanec Ilja Ponomarjov, apelující na účast a jednotu při hlasování.  

Pochod po bulvárech a vlastní mítink na Sacharovově třídě se odehrál bez incidentů, většina řečníků ostatně vyzývala k umírněnosti a klidu. Jen radikální předák Levé fronty Sergej Udalcov vybídl své přívržence zůstat na místě i po vypršení povolené lhůty (20:00 SELČ), což by hrozilo měřením sil s policisty. Lidé se však mezitím začali rozcházet a Udalcov posléze slevil ze svých výzev. „Jestli lidé budou mít chuť, můžeme debatovat v parcích, ale ulici nezabereme,“ řekl. Krátce poté byl mítink prohlášen za ukončený a Udalcov zatčen.

Průvod se po poledni dal do pohybu a formovaly se v něm šiky levice, liberálů i nacionalistů. Radnice povolila průvod pro 25 000 lidí, organizátoři ale očekávali až 50 000 účastníků. Transparenty požadovaly „předčasné volby“, „konec represí“ i „osvobození politických vězňů“. Nad demonstranty kroužil policejní vrtulník.

Demonstrovalo se i v desítkách dalších ruských měst, ale podle médií se v regionech sešly desítky až stovky lidí, od dvacítky ve Vladivostoku po necelou tisícovku v Petrohradu. Policie se omezila jen na zatčení pěti, respektive čtyř lidí v Kemerovu a Jekatěrinburgu.

Další demonstrace v Moskvě se má odehrát 20. října, i když původně se hovořilo o protestu v den Putinových šedesátin - tedy 7. října. „Budeme chodit na demonstrace jako do práce,“ slíbil bloger Alexej Navalnyj.

Protestní pochod v MoskvěPrvní „pochod milionů“ se odehrál 6. května v předvečer třetí inaugurace Vladimira Putina ruským prezidentem, skončil však potyčkami s policisty a pozatýkáním stovek demonstrantů. Vzápětí následovalo přitvrzení zákonů, které za přestupky na demonstracích hrozí až statisícovými pokutami.


Video Reportáž Miroslava Karase
video

Reportáž Miroslava Karase