Po obřích svatbách obří pohřeb – Korejci se loučili s reverendem Moonem

Soul - Desítky tisíc lidí se dnes u Soulu zúčastnily velkolepého pohřbu zakladatele a čelného představitele sekty moonistů korejského reverenda Sun Myung Moona. Před dvanácti dny zemřel ve věku 92 let na komplikace spojené se zápalem plic.

Na dnešní rozloučení, jemuž v sídle sekty nedaleko Soulu dominovaly květiny, přišlo dle odhadů na 35 000 lidí. Skoro polovina přijela ze zámoří a mnozí vzlykali, když čestná stráž v doprovodu nejbližší Moonovy rodiny procházela s rakví k ohromnému portrétu zemřelého.

Muži na sobě měli většinou černé obleky s bílými vázankami, ženy šaty bílé nebo krémové barvy. Ti, kdo se nevešli do sálu, sledovali obřad venku na obřích televizních obrazovkách. K sídlu sekty, postavenému jako kopie washingtonského Bílého domu, přišlo v období smutku až 180 000 vyznavačů učení sekty.

Pohřeb reverenda Moona
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ahn Young-joon

Moon založil Církev sjednocení, známou především hromadnými svatbami, v roce 1954. Cílem učení je založit dokonalou rodinu, obnovit čistotu světa a nastolit v něm mír a harmonii. Je ale také spojována s vymýváním mozků stoupenců a hromaděním bohatství.


V čele církve stojí po Moonově smrti formálně jeho manželka, ale ve skutečnosti ji vede jeden ze Sunových synů, zatímco druhý se stará o rozsáhlý majetek. Díky obchodnímu talentu se z Moona stal miliardář, ale církev se snaží proniknout i do politického života. Pochází z ní mnoho ultrapravicových politiků.

Pohřeb reverenda Moona
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ahn Young-joon

Moon se narodil v roce 1920 v zemědělské oblasti, která je dnes součástí Severní Koreje. Než utekl do Jižní Koreje, byl vězněn a mučen komunistickým režimem.

Pohřeb reverenda Moona
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Hye Soo Nah
Pohřeb reverenda Moona
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ahn Young-joon