Královský palác jde kvůli fotkám nahé Kate k soudu

Londýn - Právníci britské královské rodiny budou v pondělí u francouzského soudu usilovat o zákaz dalšího šíření snímků s částečně odhalenou vévodkyní z Cambridge, které vyšly v pátek ve francouzském časopisu Closer. Podle sdělení kanceláře vévody z Cambridge budou právníci také usilovat o finanční odškodnění za narušení soukromí.

Closer zveřejnil fotografie Kate „nahoře bez“. Snímky byly pořízené během dovolené, kterou Kate trávila s manželem, princem Williamem, na zámku jejich příbuzného v Provence. „Je to první slyšení a budeme usilovat o zákaz dalšího používání snímků. Povede to k procesu, během něhož budeme žádat odškodnění,“ uvedl mluvčí princovy kanceláře.

V pondělí hodlá fotografie otisknout italský bulvární magazín Chi. Closer i Chi jsou součástí vydavatelství Mondadori, které patří bývalému italskému premiérovi Silviu Berlusconimu a které řídí jeho dcera Marina. Královský palác zatím neoznámil, zda hodlá žalovat i Chi a irský bulvární list Irish Daily Star, který část snímků otiskl v sobotu také.

Pro irský deník může být nahá Kate osudná

Pro irský deník by však mohla celá záležitost být osudná i bez žaloby. Jeho spolumajitel, britská společnost Northern and Shell patřící mediálnímu magnátovi Richardu Desmondovi, oznámil, že bude usilovat o uzavření irského listu.

Desmond, který vydává v Británii bulvár Daily Star, oznámil, že podniká okamžité kroky k uzavření irské mutace. Nicméně tu vydává společně s největší irskou mediální společností Independent News and Media (INM), která se dnes královské rodině za otištění snímků sice „hluboce“ omluvila, ale vyslovila se proti uzavření listu.

Magazín Closer uveřejnil fotky Kate nahoře bez
Zdroj: ČT24

Žádný britský deník nezveřejnil snímky poloobnažené Kate, přestože jejich autor je nabízel i v Británii. Otištění fotografií vyvolalo vlnu pobouření v jindy často agresivních a nepříliš skrupulózních britských bulvárních listech.

Stejně tak reakce královského paláce značně kontrastuje s přijetím snímků nahého prince Harryho, Williamova bratra, které se nedávno objevily na internetu a otiskl je nakonec britský The Sun. Harryho snímky palác v podstatě přešel a neobrátil se na britskou komisi pro stížnosti na tisk.