Vyšetřovatelé OSN: V Sýrii je čím dál hůř

Damašek – Stále častěji a ve stále větší míře porušují obě strany konfliktu v Sýrii lidská práva a boje v zemi neustávají. Takový je závěr vyšetřovací komise Rady OSN pro lidská práva pověřené sledováním situace v Sýrii. Vyšetřovatelé doporučili Radě bezpečnosti OSN postoupit Sýrii za porušování lidských práv Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC).

Boje v Sýrii neustávají, za dnešek mají podle průběžné bilance syrské opozice nejméně 64 obětí, za neděli 140. Při dnešním náletu syrského letectva v pohraničí dopadly čtyři rakety na území Libanonu. Jde o zatím nejvážnější přeshraniční incident.

Vyšetřovatelé OSN, za něž v Ženevě hovořil jejich šéf Paulo Sérgio Pinheiro, zjistili, že bojů v Sýrii se účastní stále více cizinců včetně bojovníků svaté války. Právě díky těmto lidem se prý bojovníci syrské opozice, mezi nimiž byli původně hlavně dezertéři, radikalizují. Ve zprávě vyšetřovatelů se uvádí, že boje jsou čím dál prudší v provinciích Latákíja a Idlib. Na základě šetření Pinheirova týmu byl sestaven seznam osob, které se dopustily válečných zločinů a měly by být za své činy soudně stíhány. Zločinů proti lidskosti, mučení a násilností se podle vyšetřovatelů dopouštějí vojáci a milicionáři, ale válečné zločiny páchají i bojovníci opozice, protože zajaté vojáky mučí a zabíjejí bez soudu.

Vyšetřovatelé doporučují, aby RB OSN předala záležitost ICC. Krok má podporu Velké Británie a Francie, diplomaté ale upozornili, že bude vyžadovat souhlas Ruska a Číny, které dosud veškeré úsilí zahájit stíhání před ICC blokovaly.

Syrský zástupce při OSN Fajsal Chabbáz Hamví zpochybnil objektivitu i přesnost zprávy vyšetřovatelů. Souhlasí s nimi ale v tom, že jsou v Sýrii cizinci, kteří podle něj konflikt stupňují. Obvinil zároveň západní státy a některé arabské z financování a vyzbrojování povstalců.

Libanonský prezident Michel Sulajmán požádal íránského velvyslance v Bejrútu o vysvětlení nedělního výroku jednoho z velitelů íránských revolučních gard Mohammada Alího Džafarího, že v Sýrii a v Libanonu působí „určitý počet členů jednotky Kuds“, jež je součástí gard. Podle Džafarího jsou to poradci a neznamená to, že Írán má v těchto zemích vojáky. Íránské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Džafarího slova byla vytržena z kontextu. Írán prý v regionu, a především v Sýrii, není vojensky přítomen.

Paulo Sérgio Pinheiro přednesl v Ženevě závěry vyšetřovací komise Rady OSN pro lidská práva k situaci v Sýrii
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Anja Niedringhaus