Za poslední měsíc zabila turecká armáda na pět stovek kurdských rebelů

Ankara – Turecká armáda zabila za poslední měsíc intenzivních bojů na 500 povstalců ze zakázané separatistické Strany kurdských pracujících (PKK). Premiér Recep Tayyip Erdoğan upřesnil, že jen během uplynulých deseti dní, kdy se bojovalo v oblasti východoturecké provincie Hakkari, zemřelo 123 ozbrojenců.

Podle Erdoğana přibylo mrtvých kvůli tomu, že PKK v poslední době zřetelně častěji útočí na turecké cíle. Kromě pěti stovek obětí na straně povstalců zemřely také desítky civilistů a příslušníků bezpečnostních jednotek. Naposledy zřejmě zabíjeli ozbrojenci z PKK v neděli, kdy při výbuchu na jihu Turecka zemřelo ve služebním autobuse osm policistů. K útoku se ale PKK oficiálně nepřihlásila.

PKK zahájila ozbrojený boj proti tureckému státu před téměř třiceti lety. Od té doby zahynulo při násilnostech na 45 000 lidí. Kurdská menšina tvoří zhruba 20 procent obyvatel Turecka a PKK chce na jihovýchodě země vyhlásit vlastní stát. Vláda podnikla některé kroky k posílení kulturních práv tureckých Kurdů, ale odmítá jejich celkovou autonomii.