Raketoplán Endeavour zamíří do muzea na křídlech Boeingu 747

Florida - Na svůj poslední let se dnes vydá americký raketoplán Endeavour. Namísto vesmíru zamíří do muzea. Poletí na zádech speciálně upraveného Boeingu 747 z floridského mysu Canaveral do Los Angeles, kde skončí jako lákadlo pro turisty. To všechno ale o den později, než bylo naplánováno. Kvůli špatnému počasí odložila NASA přesun vesmírného plavidla až na dnešek.

Během svého života urazil miliony kilometrů prostorem, teď ho čeká jen několik posledních tisícovek, navíc s vypnutými motory a přestávkou v Houstonu. Na cestě do muzea bude následovat svého nejstaršího bratra Discovery. Ten ale z Floridy na jaře zamířil do Washingtonu. Před usednutím na letiště nad hlavním městem slavnostně zakroužil.

Na první cestu do vesmíru se Endeavour vydal už v roce 1984 a sloužil až do roku 2011, kdy NASA program raketoplánů ukončila. „Byl s námi 30 let. Je to pozoruhodný úspěch techniky. Ukázka, čeho Amerika dosáhla ve vesmíru. Bylo to doopravdy svým způsobem rozloučení,“ řekl bývalý zaměstnanec NASA Eric Plumer.

Raketoplán Endeavour
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/BILL INGALLS

Endeavour je nejmladší z amerických raketoplánů. NASA ho sestrojila jako náhradu za raketoplán Challenger, který explodoval při startu v roce 1986. Do prostoru se poprvé podíval v roce 1992 a během 25 misí tam strávil celkem 296 dní. Na poslední misi se vydal loni na jaře.


Video Raketoplán Endeavour zamíří do muzea na křídlech Boeingu 747
video

Raketoplán Endeavour zamíří do muzea na křídlech Boeingu 747