Letecká puma nadělala v Německu pořádnou paseku i 67 let po válce

Viersen (Německo) – Dvě budovy zničila řízená exploze letecké pumy z 2. světové války v německém Viersenu poblíž nizozemských hranic. Zraněn nebyl nikdo, obě budovy jsou ale neobyvatelné. V centru města se při explozi vytvořil kráter. Převoz bomby na bezpečnější místo znemožnila kyselinová roznětka, řízený výbuch proto musel být proveden přímo na místě nálezu. Škodám nešlo zabránit.

Nasazeno bylo zhruba 900 záchranářů. Před odpálením nebezpečné, 250 kilogramů vážící americké pumy bylo evakuováno kolem 8 000 lidí. Až na obyvatele obou neobyvatelných budov se mohli všichni opět vrátit domů. Poblíž pěší zóny v historickém centru města se při explozi utvořil kráter. Vysypala se skla výloh a fasády okolních domů byly až po střechu zašpiněné. Na zemi byly popadané střešní tašky a rozbité okenní tabule. Statici zjišťují, zda nehrozí zřícení domů.

/*json*/{"map":{"lat":51.256865880801,"lng":6.3969612121582,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Koncem srpna způsobila větší materiální škody řízená exploze letecké pumy v Mnichově. Také tam bylo několik domů bezprostředně po výbuchu neobyvatelných a hasiči museli likvidovat několik požárů.