Předvolební Gruzii pobouřily záběry surových bachařů

Tbilisi – Proti mučení vězňů protestovalo v gruzínské metropoli Tbilisi několik tisíc lidí. Demonstranti vyšli do ulic po zveřejnění videonahrávek, na nichž dozorci v tbiliské věznici Gldani odsouzené surově bijí a zneužívají. Opozice chce, aby vláda prezidenta Michaila Saakašviliho případy vyšetřila, a požaduje rezignaci ministra vnitra i spravedlnosti. Skandál, k němuž došlo nedlouho před parlamentními volbami, vyvolal vlnu propouštění v gruzínské vězeňské správě.

Video zobrazující případy nezákonného postupu dozorců v úterý zabavili policisté v kanceláři bezpečnostního referenta věznice. Některé záběry mučení vězňů na svém webu publikovalo gruzínské ministerstvo vnitra, většina jich ale prý není vhodná ke zveřejnění. Krátce po propuknutí skandálu bylo vedení gldanské věznice propuštěno, vyhazovy vyvrcholily demisí ministryně Chatuny Kalmachelidzeové, která je za správu gruzínských věznic odpovědná.

Záběry týrání vězňů v Gruzii
Záběry týrání vězňů v Gruzii

Během noci se části videa objevily na dvou gruzínských televizních kanálech. Je na nich vidět, jak bachaři týrají vězně a znásilňují je pendreky a násadami od koštěte. Televizní reportéři tvrdí, že záběry získali od bývalého zaměstnance gldanské věznice, který uprchl do Belgie. „Tohle není první důkaz o mučení ve věznicích. Každý rok se o těchto případech zmiňuje zpráva ombudsmana. Jen loni to bylo 140 případů mučení nebo špatného zacházení s vězni,“ prohlásila Šorena Šaverdašviliová, šéfredaktorka časopisu Liberali.

Po reportáži vyšly v Tbilisi, ale i v Kutaisi, Batumi, Poti, Zugdidi a dalších městech do ulic stovky rozhořčených lidí, mezi nimi i mnozí příbuzní vězněných v Gldani. Demonstranti vedení opozičními aktivisty požadovali nekompromisní vyšetření skandálu a potrestání viníků. Hrozili, že v opačném případě sesadí vládu i prezidenta Saakašviliho.

Skandál propukl necelé dva týdny před parlamentními volbami, které už delší dobu zcela ovládají gruzínskou politickou scénu. Gruzínské ministerstvo vnitra oznámilo, že mučení v gldanské věznici zorganizoval a nechal natáčet na video jistý Tamaz Tamazašvili, který je stoupencem opoziční koalice Gruzínský sen. Toto seskupení, v jehož čele je gruzínský miliardář Bidzina Ivanišvili, se staví do pozice hlavního volebního soupeře vládní strany Sjednocené národní hnutí (UNM). Ivanišvili rázně popřel, že by Tamazašvili měl se skandálem cokoli společného.

Ve zvláštním prohlášení k národu se k události vyslovil prezident Saakašvili. Prohlásil, že je jednáním bachařů otřesen. Osobně se zasadí o to, aby viníci byli zjištěni a přísně potrestáni.