Ikony s tvářemi Pussy Riot: Umění, provokace nebo rouhačství?

Moskva – Nové spory a rvačku vyvolala moskevská výstava provokativních ikon inspirovaných podobou členek punkové skupiny Pussy Riot. Autorka maleb Jevgenija Malcevová chce vzdát hold vězněným feministkám, které označuje za symbol boje za duchovní svobodu Ruska. Pravoslavná církev naopak akci považuje za rouhačskou a cynickou, konzervativní aktivisté chtějí výstavu zničit. Podle církve nemá výstava s uměním nic společného.

Autorka označuje své čtyři ikony a čtyři obrazy o rozměrech 200 krát 160 centimetrů za „živé obrazy křesťanství odpovídající duchu doby“. Nepopírá, že inspirací jí byl proces se třemi členkami Pussy Riot, které za „punkovou modlitbu“ v moskevském chrámu Krista Spasitele poslal soud na dva roky do vězení. 

Zahájení výstavy provázela rvačka. Vchod zablokovaly desítky pravoslavných aktivistů včetně dvacítky donských kozáků, kteří se dostali i do potyčky s policií. Ta devět výtržníků zatkla. Kozáci, kteří se oháněli pendreky a biči, slíbili, že se ještě vrátí, ale bude jich desetkrát víc. Policejní hlídky musely posílit dva autobusy příslušníků pořádkových jednotek OMON. Kvůli potyčce galerie zavřela brány a na vernisáž se nedostala ani řada pozvaných hostů.

Vernisáž výstavy v galerii Marata Gelmana v centru moderního umění Vinzavod připadla na den zahájení nového soudního procesu, při němž se dva ruští věřící chtějí domoci finančního odškodnění za morální újmu, kterou jim happening Pussy Riot v moskevském kostele způsobil. Žádají kompenzaci 30 000 rublů (18 000 korun), ale vzhledem k jejich onemocnění byl proces odložen.

/*json*/{"map":{"lat":55.755816126827,"lng":37.665038108826,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":55.75543,"lng":37.665671,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Moskevská odbočka mezinárodní organizace Amnesty International dnes oznámila, že členky Pussy Riot v pátek v New Yorku obdrží mírovou cenu Lennon-Ono. Pjotr Verzilov, manžel jedné z uvězněných rockerek, ocenění v zastoupení převezme z rukou Yoko Ono, vdovy po členu legendární skupiny Beatles Johnu Lennonovi.