Vojačka netušila, že je těhotná. Porodila v bojové linii v Afghánistánu

Kábul - Britská vojačka porodila přímo v Afghánistánu zdravého syna. Žena tvrdí, že do poslední chvíle o graviditě netušila. Pro matku a jejího syna nyní letí lékařský tým, který jim má zajistit potřebnou péči. Pravidla tamního vojska přitom nedovolují těhotným nasazení v první linii. Za posledních deset let už stáhl Londýn z misí v Afghánistánu a Iráku přes 200 žen, které po odletu zjistily, že čekají dítě.

„Matka i dítě jsou ve stabilizovaném stavu,“ oznámilo britské ministerstvo obrany po porodu, který se odehrál v úterý na základně Camp Bastion v provincii Hílmand.

Vojačku začalo nezvykle bolet břicho
   
Žena, jejíž jméno zpráva neuvádí a která slouží jako kulometčice královského dělostřelectva, se o tom, že čeká dítě, dozvěděla až těsně před porodem, když si začala stěžovat na bolesti břicha. Potomka počala, než byla letos v březnu nasazena v Afghánistánu.

Porodila předčasně, pět týdnů před termínem. „Vojenská politika neumožňuje nasazení vojaček, které jsou těhotné. V tomto případě ale příslušnice armády o svém těhotenství nevěděla,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Do Afghánistánu letí speciální pediatrický tým z oxfordské nemocnice, aby matce a dítěti poskytl odpovídající péči při převozu do vlasti. Podle dostupných údajů jde o první případ, kdy britská vojačka porodila v bojové linii.