Ať jdou voliči na houby nebo na ryby, vyzývá běloruská opozice

Minsk – K bojkotu nedělních běloruských parlamentních voleb vyzvalo voliče šest opozičních uskupení. Volby do parlamentu považuje opozice za frašku a výsměch demokracii. Voliči po čtyřech letech vyberou 110 poslanců dolní komory parlamentu. Ten přitom nemá v autoritářském Lukašenkově režimu téměř žádné důležité pravomoci.

Voliči mohou hlasovat již od úterka, od té doby odvolilo zatím kolem deseti procent Bělorusů. Hlasovat dříve než v neděli může každý, hodí se to nejvíce migrujícím studentům a dělníkům. Ti dostávají ve fabrikách i volno, pokud slíbí, že půjdou hlasovat. 

Všechny, kteří ještě nevolili, vyzvalo dnes šest opozičních stran k bojkotu. Jejich vedení se shodlo, že běloruské volby jsou „nedemokratická fraška“. „Ať se té frašky 23. září nezúčastňují. Mají spoustu alternativ - návštěva u rodičů na venkově, houbaření, rybolov,“ řekl Anatol Ljabedzka, předseda Jednotné občanské strany, která odstoupila v pondělí. „Byla to nejhorší kampaň v historii Běloruska,“ dodal Ljabedzka.  

Žádné z voleb za osmnáctileté éry panování Lukašenka západní státy ani celoevropské instituce neuznaly za demokratické a svobodné. 

Před volbami policie opakovaně zatýkala opoziční aktivisty na mítincích vyzývajících k bojkotu. Tajné služby zatkly administrátory nepohodlných opozičních skupin na sociálních sítích. Do kanceláře hnutí „Mluv pravdu!“ vtrhla tajná služba a zabavila tištěné materiály a počítače.