Čínský úředník se dál u nehod usmívat nebude

Peking - Usmívat se v nevhodné chvíli se nevyplácí. Přesvědčil se o tom vysoký čínský úředník Jang Ta-cchaj, který si to dovolil přímo na místě nehody autobusu, při níž koncem srpna zemřelo 36 osob. Fotografie byly uveřejněny na internetu a rozohnily čínskou veřejnost. Muž byl proto kvůli „závažnému provinění“ zbaven svých úředních povinností a propuštěn, napsal britský server BBC News.

Veřejnosti se rovněž nelíbilo, že muž nosí luxusní hodinky pravděpodobně nepřiměřené jeho platu. Vyšetřování Jangova nevhodného chování posléze vedlo k závěru, že je úředník vinen a „vážně se provinil“. Rozhodla o tom disciplinární komise komunistické strany.

Jang okamžitě reagoval na kritiku. „Bylo mi těžko, když jsem se dostavil na místo činu. Úředníci navíc vypadali značně nervózně, když mi vysvětlovali co a jak. Snažil jsem se je trochu uvolnit. Možná jsem proto sám v nestřežené chvíli vypadal příliš uvolněně,“ podotkl Jang.

Ten zároveň tvrdí, že na koupi drahých hodinek použil peníze z legálního příjmu. Nejdražší, které vlastní, ho stály přitom 35 tisíc juanů, tedy zhruba 5,5 tisíce dolarů.

Kolik úředník bral, není jasné

Tento měsíc požádal jeden z vysokoškolských studentů tamní provinční finanční předsednictvo, aby byl Jangův roční příjem zveřejněn. Žádost ale byla zamítnuta.