Libyjské Benghází se bouří proti milicím - 11 mrtvých

Tripolis – Ostré protesty místních obyvatel vyhnaly v sobotu brzy ráno z východolibyjského Benghází jednu z ozbrojených milicí podezíranou v souvislosti s nedávným útokem na zdejší konzulát Spojených států. Stovky lidí zaútočily i na jinou brigádu, která spadá pod libyjskou vládu. Při následných střetech zahynulo nejméně 11 lidí. Na 7 desítek dalších bylo zraněno. Centrum Benghází zaplavilo více než 10 tisíc demonstrantů.

Prvním terčem útoku se po páteční mohutné manifestaci na podporu vlády stala milice Ansar aš-Šaría. Libyjci zaútočili na hlavní velitelství této skupiny. Dav podle svědků doprovázeli i oficiální policisté a vojáci. Útočníci narazili jen na slabý odpor. Milice nakonec svou poslední velkou základnu ve městě vyklidila. Její mluvčí prohlásil, že skupina evakuovala svou základnu ve snaze udržet bezpečnost ve městě.

Situace se ale ani po útoku na milici Ansar aš-Šaría neuklidnila. Stovky lidí poté zamířily k velitelství další islamistické brigády, která však spadá do gesce libyjského ministerstva obrany. Při střetech nakonec zemřelo pět místních obyvatel a šest příslušníků milicí. „Když si prohlédneme (jejich) zranění, je jasné, že těchto šest lidí bylo popraveno,“ konstatoval
místní lékař, který si nepřál být jmenován. Libyjské úřady v reakci na to varovaly před chaosem a vyzvaly Libyjce, aby rozlišovali mezi „nelegálními“ milicemi a těmi, které řídí stát.

Libyjské obyvatelstvo je po nedávném útoku na americký konzulát rozhořčeno situací ve své zemi. Má dost extrémismu, který jen podtrhuje nestabilitu, která v zemi panuje od svržení diktátorského vůdce Muammara Kaddáfího loni v říjnu.

„Potom, co se stalo na americkém konzulátu, mají lidé v Benghází plné zuby extremistů. Oni nepřísahali věrnost armádě,“ řekl jeden z demonstrantů Hassan Ahmed.

„Nechci vidět, aby mě ozbrojení muži oblečení jako z Afghánistánu zastavovali na ulici a dávali mi rozkazy. Chci vidět jen lidi v uniformách,“ prohlásil další z demonstrantů, vysokoškolský student Omar Mohammed.


Při útoku na konzulát v Benghází během protiamerické demonstrace před týdnem v úterý zahynuli čtyři američtí diplomaté včetně velvyslance Chrise Stevense. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v pátek připustila, že šlo o teroristický útok. Úřady žádnou konkrétní skupinu v této souvislosti nezmiňují, pozornost ale soustředily na Ansar aš-Šaríu, kterou vede bývalý zadržený ve věznici pro podezřelé teroristy na americké základně Guantánamo.

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka