Chování gruzínských bachařů zaskočilo i Moskvu

Moskva - Rusko odsoudilo Gruzii za aféru s týráním vězňů v gruzínských věznicích. Moskva pochybuje o schopnosti prozápadní vlády v Tbilisi ochránit práva občanů země. Video se skandálním obsahem hýbe předvolebními preferencemi gruzínských stran. Aféra už vedla k demisi dvou ministrů. Tisíce Gruzínců protestují proti násilí.

„Moskva sleduje vývoj v Gruzii se zvláštním zájmem,“ řekl Konstantin Dolgov, zmocněnec ruského ministerstva zahraničí pro lidská práva. „Ty šokující záběry vzbuzují pochybnosti, zdali je Gruzie schopná ochránit své občany či dostát mezinárodním konvencím,“ prohlásil zmocněnec pro lidská práva. Vyzval také OSN a evropské úřady, aby posoudily nezaujatost gruzínského vyšetřování případu.

Vládní strana prezidenta Michaila Saakašviliho Sjednocené národní hnutí (UNM), která dosud byla favoritem voleb, obviňuje opozici, že videa využívá k politickým cílům. Skandální záběry se v úterý v noci objevily ve vysílání televizní stanice, která patří vůdci opoziční koalice Gruzínský sen Bidzinovi Ivanišvilimu.

Do ulic Tbilisi se opakovaně vydala asi tisícovka lidí, kteří požadovali trestní stíhání ministrů zodpovědných za vězeňství. Gruzínský ministr vnitra mezitím oznámil zadržení muže napojeného na opozici, který měl ve vězeňské aféře předávat úplatky policii. Opozice spojení s případem odmítá.

Ačkoli prezident Saakašvili i miliardář Ivanišvili podporují vstup země do NATO a Evropské unie, jejich názory se liší v otázce vztahů s Ruskem. Ivanišviliho, který chce vztahy s Ruskem udržet na přátelské úrovni, označuje Saakašvili za „kremelskou loutku“.

Vztahy Ruska a Gruzie jsou napjaté od jejich několikadenní války v srpnu 2008, kdy se Moskva postavila na stranu seperatistických regionů Abcházie a Severní Osetie, ve kterých se Tbilisi snažilo silou upevnit svou moc. Odštěpenecké gruzínské regiony vyhlásily nezávislost, kterou Rusko na rozdíl od drtivé většiny států světa uznalo.