Bendl navrhne uvolnění prohibice, Brusel chce další informace

Brusel - Ministr zemědělství Petr Bendl navrhne české vládě uvolnění zákazu prodeje a vývozu tvrdého alkoholu. Po jednání s eurokomisařem pro zdraví a ochranu spotřebitele Johnem Dallim v Bruselu ministr řekl, že má dojem, že Evropská komise má k takovému řešení vstřícný postoj. Žádá ale další informace o vývoji metanolové aféry v Česku.

K tomu, zda je nyní už na místě zmírnit či zrušit zákaz prodeje tvrdého alkoholu, se eurokomisař Dalli před schůzkou s Bendlem nechtěl příliš vyjadřovat. Zdůraznil jen, že pro Česko je velmi důležité, aby všechny akce, k nimž hodlá přistoupit, s komisí koordinovalo. „Nechceme, aby se po jakémkoli kroku českých úřadů objevovaly nějaké otázky,“ řekl Dalli. „Vyjádřil se velmi vstřícně k těmto opatřením,“ řekl Bendl poté, co Dalliho seznámil s principy kroků, které se ČR chystá přijmout.

Do prodeje bude smět jen „bezpečný alkohol“

„My se bavíme o tom, co bude možné nabídnout k prodeji. To musí být alkohol, jehož původ je dosledovatelný. Žádný jiný alkohol by se v obchodech objevit neměl,“ řekl Bendl. Podotkl ale, že rozhodnutí o případném uvolnění zákazu prodeje je na vládě a nechce ho proto předjímat.

Dalli před schůzkou s českým ministrem poznamenal, že nezbytný je trvalý dialog Prahy a Bruselu v této věci. „Musí být známa všechna fakta a musíme s českými úřady koordinovat, jaké by to mělo dopady,“ řekl Dalli. „Musíme znát fakta předtím, než budeme dávat nějaká vyjádření a činit rozhodnutí o tom, kdy a jak budou dělány kroky týkající se zákazů,“ dodal. Bendl slíbil, že komisi bude Praha poskytovat všechny informace.

V Česku platí čátečná prohibice
V Česku platí čátečná prohibice

Unie chce další informace

„Je to jejich rozhodnutí (českých úřadů),“ řekl komisař ještě před jednáním s Bendlem o tom, kdo může v daném případě o odvolání či zmírnění zákazů rozhodnout. „Dává ale smysl, že vzhledem k tomu, že jakékoli rozhodnutí může vyvolat reakce dalších států, aby toto rozhodnutí bylo koordinováno, než bude přijato,“ dodal komisař.

Bendl se vpodvečer setkal i s ministry zemědělství EU. Přiznal, že mu přišlo vhod, že policie odhalila původce otráveného alkoholu. Najití viníků totiž byla jedna z hlavních podmínek Bruselu. Ministr chtěl v Bruselu získat unijní posvěcení pro zmírnění zákazu vývozu českého alkoholu. Problémem zůstává 15 tisíc láhví se smrtícím metanolem, které zůstaly na českém trhu. „Pokusím se představit i princip opatření, která vláda přijala minulý týden. Mezi ty patří zejména rodokmen, kolky a dílem záležitosti uvažované licence,“ nastínil ještě před jednáním. Dodal, že ho nikdo z unijních politiků kvůli metanolové aféře v Česku aktivně nekontaktoval a nepožadoval od něj žádné vysvětlení. Jeho vystoupení před ministry zemědělství bylo čistě rozhodnutím české strany.

Policie dnes na tiskové konferenci uvedla, že v souvislosti s metanolovou kauzou byli obiněni dva lidi z Moravskoslezského kraje z obecného ohrožení. Úmyslně namíchali otrávenou směs a přes distributora alkoholu ze Zlína ji uvedli do oběhu.

O zmírnění prohibice si rozhodne Česko samo

Státní tajemník pro evropské záležitosti Vojtěch Belling podotkl, že rozhodnutí o případném uvolnění prohibice je čistě na českých úřadech. Česko má pouze povinnost konzultovat své kroky s Evropskou komisí, což Česká republika v tomto případě činí, podotkl Belling. V pátek mluvčí EK Frédéric Vincent nicméně bez bližších podrobností hovořil o tom, že by ale mělo jít o „společné rozhodnutí“ Bruselu a Prahy.

Video Rozhovor s Petrem Bendlem a Pavlem Dvořáčkem
video

Rozhovor s Petrem Bendlem a Pavlem Dvořáčkem