Multikulturalismus selhal, tvrdí berlínský starosta a nabízí řešení

Berlín - Další známý německý politik podporuje teorii o selhání multikulturalismu. V nové knize ji hájí starosta berlínské čtvrti Neuköllnu. Heinz Buschkowsky současně tvrdí, že našel recept na klidné soužití Němců a přistěhovalců. Jedním z těchto míst by se mohl stát dům, do kterého se přestěhovala skoro celá rumunská vesnice.

Do debaty o multikulturalismu se nově zapojil i starosta Neuköllnu Heinz Buschkowsky. Ve své knize nazvané „Neukölln je všude“ se přiklání k názoru některých dalších německých politiků – tedy že takzvané „multikulti“ selhalo. „Pokud můžu shrnout rizikové faktory pro kriminalitu v komunitách přistěhovalců, jsou to: nedostatečné vzdělání, vlastní zkušenosti s násilím, výchova dětí v machistické kultuře a neustálý nedostatek peněz v kombinaci se vzrůstajícím důrazem na náboženství,“ píše Buschkowsky ve své 400stránkové knize.

Buschkowsky, přezdívaný svými obdivovatelkami Big Buschkowsky, si v knize nebere servítky. Realitu popisuje tvrdě, nabízí ale řešení a přináší naději na lepší budoucnost. Vychází ze svých zkušeností nejen s přistěhovalci ve „svém Neuköllnu“, ale i z dalších velkých evropských měst, která objel a podíval se do jejich problémových čtvrtí. Řadu nápadů se mu už v Neuköllnu podařilo aplikovat. „Tahle kniha si klade za cíl přispět k tomu, aby děti a mladí v znevýhodněných čtvrtích dostali stejnou příležitost jako já.“

Zdevastovaný dům, ve kterém žily stovky Rumunů
Zdroj: ČT24

Rumunská vesnice se kompletně přestěhovala do Berlína

V Harzer Strasse otevřeli renovovaný komplex, jehož příběh připomíná stěhování národů. Do domu se postupně nastěhovala skoro celá rumunská vesnice Fontanelle. Na začátku byl Němec, který si z cesty po Rumunsku přivezl manželku. Za ní přijel bratr. A za nimi skoro všichni ostatní obyvatelé vesnice. Zvědavost po údajném městě blahobytu přilákala do jediného domu na 700 lidí. Jenže na Romy z Fantanelle čekala v Berlíně past lichvářů a vybydlený dům zavalený odpadky.

Před rokem dům koupila katolická charita pod vedením Benjamina Marxe. Děti přistěhovalců poslal do sousedních škol a dům přestavěl k nepoznání. Před měsícem ale přijal poslední autobus Romů z Fantanelly. „Řekl jsem jim, že v Harzer Strasse už není pro nikoho dalšího místo,“ říká Marx. To potvrzuje i Franziska Giffeyová z radnice Neuköllnu. „Za tři měsíce přibyly čtyři třídy dětí, které neumějí německy,“ popisuje neudržitelný stav zastupitelka.

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše