Dva výbuchy u armádní budovy v Damašku

Damašek - Čtyři mrtvé a 14 zraněných si podle oficiálních údajů vyžádal dvojí pumový útok na budovu generálního štábu syrské armády v centru Damašku. V místě vypukl požár, druhý výbuch byl navíc doprovázen střelbou z automatických zbraní. K útoku se přihlásila povstalecká Syrská svobodná armáda (FSA), podle níž při něm byly zabity desítky lidí. Ministerstvo informací přitom nejdříve uvedlo, že atentát způsobil jen materiální škody.

Výbuchy zazněly krátce před sedmou hodinou místního času poblíž historického náměstí Umájjovců. Dle vojenských zdrojů útok spáchali dva sebevražední atentátníci, kteří přijeli k budově auty naloženými výbušninami. První nálože odpálil před budovou, druhý o deset minut později až za ohrazením. „Syrská svobodná armáda udeřila na budovu generálního štábu na damašském náměstí Umájjovců a desítky lidí byly zabity při dvou mohutných explozích,“ uvádí se v prohlášení informační kanceláře vojenské rady FSA.

Íránská anglojazyčná televize Press TV oznámila, že cestou na místo útoku byl zabit její zpravodaj a zraněn šéf damašské pobočky. Zpravodaje prý zasáhl kulkou do týla odstřelovač. Íránská televize obvinila z odpovědnosti za smrt svých pracovníků Turecko, Saúdskou Arábii a Katar, které „dodávají povstalcům zbraně k zabíjení civilistů, vojáků a novinářů“.

Armádní a policejní velitelství jsou prioritním terčem útoků syrských povstalců. V úterý zasáhly dvě exploze školu v Damašku využívanou bezpečnostními složkami. Zraněno bylo podle oficiálních údajů nejméně 20 lidí, opozice hovořila o „mnoha mrtvých“, nebyla ale schopna jejich počet potvrdit.

Syrská organizace pro lidská práva (OSDH) informovala, že příslušníci provládních milicí postříleli ráno v jejich domovech v Damašku nejméně 16 lidí. FSA také oznámila, že její bojovníci objevili na předměstí Damašku 50 těl, a podpořila toto tvrzení zveřejněním záběrů na desítky mrtvol. Jde prý o oběti vládních vojáků, kteří některé z nich zabili noži.

Syrský konflikt, který před 18 měsíci začal jako pokojné protestní hnutí, se změnil v občanskou válku, která se podle nového zmocněnce OSN pro Sýrii Lachdara Brahímího „stále zhoršuje“. Podle čerstvé bilance OSDH si konflikt od loňského března vyžádal životy více než 30 000 lidí. Je mezi nimi přes 21 000 civilistů, na 7 300 vojáků a přes 1 100 dezertérů.

Video Rozhovor s Jitkou Škovránkovou
video

Rozhovor s Jitkou Škovránkovou

Česká republika vysílá do Jordánska svého experta Vladimíra Vlčka. Bude součástí speciálního týmu, který bude na místě koordinovat příliv humanitární pomoci do země. Rozhodla o tom Evropská unie. Donutila ji k tomu složitá situace, která nastala v Jordánsku s přílivem syrských uprchlíků.