Libyjci truchlí za umučeného muže, jenž dopadl Kaddáfího

Misuráta (Libye) - Více než 10 000 lidí se v libyjské Misurátě rozloučilo s jedním z mužů, kteří loni dopadli diktátora Muammara Kaddáfího. Umran Šaaban zemřel v úterý, poté co jej unesli a mučili stoupenci bývalého dlouholetého libyjského vůdce. Případ ukazuje, jak je severoafrická země i téměř rok po pádu Kaddáfího rozdělena.

Dvaadvacetiletého Šaabana unesli ozbrojenci v červenci a 50 dní jej drželi ve městě Baní Valíd, které bylo baštou Kaddáfího sil. Během té doby byl podroben mučení, a když jej minulý týden ozbrojenci propustili, byl těžce zraněný; mimo jiné měl střelnou ránu blízko míchy. Nepomohl mu ani převoz na léčení do Paříže, kde svým zraněním podlehl.

Libyjská vláda Šaabana ocenila jako statečného hrdinu a slíbila, že udělá vše pro to, aby dopadla pachatele. V hlavním městě Tripolisu kvůli tomu protestovaly stovky lidí.

Mladík pocházející z Misuráty, která byla jednou z nejsilnějších základen povstalců, se proslavil loni 20. října, když byl vyfocen při dopadení Kaddáfího, který se skrýval v odvodňovacím kanále v Syrtě. Ještě týž den byl Kaddáfí zabit.