Dalším Jacquesem Cousteauem se Street View

San Francisco – Služba společnosti Google nabízí na mapách 3D pohled už ledaskam. Nejenže si každý může prohlédnout skoro každé město v Česku nebo třeba Scottovu chatu v Antarktidě, ale teď je možné podívat se i pod mořskou hladinu. Americká firma Google rozšířila svůj projekt panoramatických map Street View i o některé podmořské oblasti. K vidění jsou korálové útesy při pobřeží Austrálie, Havaje nebo Filipín.

„Chceme být souhrnným zdrojem obrazového materiálu, který umožní každému zkoumat jakékoliv místo. Tohle je jen další krok, vzít uživatele pod vodu a ukázat jim oblast, kde většina lidí nikdy nebyla,“ říká Jenifer Foulkesová, která je za rozšíření Street View odpovědná.   

„Každý se teď může stát dalším Jacquesem Cousteauem a potápět se s mořskými želvami, rybami nebo rejnoky,“ láká na stránkách aplikace Street View.

Korálové útesy odborníci nafotili speciální ponornou kamerou se třemi širokoúhlými čočkami. Záběry poslouží nejen zvědavcům, kteří se chtějí podívat na neznámý kus světa, ale i vědcům, kteří zkoumají podmořské ekosystémy. 

Rozšíření Street View přichází v době, kdy se na trhu stupňuje boj firem s mapovacími programy. Například Apple nedávno představil svůj nejnovější iPhone, který na rozdíl od předchozích verzí nepoužívá mapy od společnosti Google, ale svoje vlastní.