Řecká stávka bude pokračovat až do zítra, 90 % lidí je proti vládě

Atény - Při včerejší masové demonstraci v centru řecké metropole bylo zatčeno 120 lidí, na dvě desítky policistů utrpěly zranění. Zemi ochromila čtyřiadvacetihodinová generální stávka, vyhlásily ji odbory zaměstnanců státu i soukromých firem. Vadí jim další úsporná opatření vlády. Část lidí plánuje protest protáhnout až do pátku.

Zdroj: ISIFA Autor: Milos Bicanski/Getty Images

Řeckou metropoli zachvátil největší protest za poslední dva roky. Pokojnou demonstraci až 100 tisíců lidí narušilo několik desítek anarchistů. Vzduchem létaly zápalné láhve a kamení, policie odpověděla slzným plynem. Budovu parlamentu obemkly bezpečnostní zátarasy a pět tisíc policistů.

Generální stávka, první od červnového nástupu současného kabinetu, je protestem proti novému kolu vládních škrtů. Vláda nutně potřebuje dalších 31 miliard eur z mezinárodní pomoci, sama musí ušetřit 11,5 miliardy. Chce proto znovu krátit platy a důchody.


Vzduchem létaly zápalné láhve
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/PANTELIS SAITAS

Proti vládě je 90 % občanů

„Pokud Samarasova koaliční vláda nedokáže ochranit práva Řeků a přijímá a podepisuje barbarská opatření, která vedou k řeckému holocaustu, tak se musí ozvat hlas lidu,“ řekl předseda Koalice radikální levice (SYRIZA) Alexis Tsipras. Nové úspory pokládá za nespravedlivé 90 procent populace. Lidé vyrazili do ulic i v Soluni, na Krétě a dalších městech po celé zemi.