Po roce se Tymošenková znovu ukázala veřejnosti na videu

Kyjev - Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková se více než po roce ukázala prostřednictvím videa veřejnosti. Mimo jiné vyzvala ke svržení mafie prezidenta Viktora Janukovyče. Podle kyjevského tisku vzniklo video poté, co si rozčilená expremiérka lehla na podlahu před dveře svého nemocničního pokoje. Rozzlobit ji prý měl zákaz veškerých návštěv. Vězeňská služba chce zažádat o převoz odsouzené z nemocnice zpět do vězeňské cely. Její zdravotní problémy prý ustoupily, Tymošenková se navíc v nemocnici chová „nepřístojně“ a porušuje nemocniční řád.

Tymošenková si v Charkově odpykává trest sedmi let vězení za zneužití premiérských pravomocí, jehož se měla v roce 2009 dopustit podpisem nevýhodné plynové smlouvy s Ruskem. Kvůli bolesti páteře byla převezena do místní železniční nemocnice, kde si pod dohledem německých odborníků léčí vyhřezlou ploténku. Vedení nemocnice v minulých dnech nevyhovělo její žádosti o setkání s vedoucími představiteli její strany Vlast (Baťkivščyna) Serhijem Vlasenkem, Oleksandrem Turčynovem a Hrihorijem Nemyrjou. Schůzka, která se měla stát další z řady mnoha předešlých, nebyla tentokrát povolena z důvodu „obav o expremiérčino zdraví“. Vedení nemocnice oznámilo, že do ukončení léčby se schůzky Tymošenkové ruší. Zákaz přichází v době vrcholící kampaně k parlamentním volbám, které se budou na Ukrajině konat 28. října.

Videozáznam, pořízený zjevně přes odpor nemocničních strážců, se dnes objevil na webových stránkách strany Vlast. Expremiérka v něm vyzývá ke svržení „Janukovyčovy mafie“ a prohlašuje, že každý Ukrajinec dnes žije v kriminálním státě vybudovaném Janukovyčem. „Ať je v zákonech napsáno cokoli o lidských právech, pro Janukovyčovu mafii to nemá žádný význam. Záleží jim jen na vlastním obohacování, na korupci a všem ostatním, co si pro sebe na Ukrajině vytvořili,“ uvedla Tymošenková.

Své video dnes do internetu poslalo i vedení charkovské nemocnice. Tymošenková, očividně pohublá a bledá, ale rozhodná a energická, na něm buší do zavřených dveří podpatkem své boty, aby si vymohla setkání se svými stranickými kolegy. Oporou jí je přitom opěrný vozík, s jehož pomocí se pohybuje.