Libyjci odevzdávali zbraně, co měli doma: Samopaly, granáty i tanky

Tripolis - Stovky Libyjců v rámci kampaně na odzbrojení v hlavním městě Tripolisu a v Benghází odevzdaly zbraně, které po skončení loňského povstání proti vůdci Muammaru Kafddáfímu zůstaly v jejich rukou. Kromě protileteckých střel a protitankových zbraní bylo mezi nimi i několik tanků. Sobotní akce byla první svého druhu a další budou následovat.

Kampaň zorganizovala armáda ve spolupráci s organizacemi občanské společnosti a soukromou televizní společností. Lidé mohli odevzdávat ruční palné zbraně, výbušniny nebo granátomety. Před improvizovanými armádními sběrnými místy na náměstích v obou městech se tvořily dlouhé fronty a panovala slavnostní nálada.

V Benghází se prý ve sběrných místech registrovalo 800 lidí. Vojsko zde vybralo 730 lehkých zbraní, 200 granátů, 100 min a asi 20 000 kusů munice. V Tripolisu prý účast překročila původní odhad 200 lidí.

Z čísel vyplývá, že úřadům byl vrácen jen zlomek zbraní z Kaddáfího arzenálu. Pro zemi, kde kvůli obavám o bezpečnost mnoho lidí dál zůstává ozbrojeno, ale kampaň představuje krok kupředu. Tripolis odhaduje, že ozbrojených Libyjců je víc než 200 tisíc. Předchozí výzvy k odevzdání zbraní neměly příliš velkou odezvu.

Video Libyjci odevzdávali zbraně
video

Libyjci odevzdávali zbraně

Libyjským úřadům ve snahách o nastolení pořádku konkurují mocné skupiny bývalých bojovníků proti Kaddáfímu, které na mnoha místech země berou zákon do vlastních rukou a v minulých měsících obracely zbraně i navzájem proti sobě. Beztrestnost milic ale naráží na odpor řady Libyjců, kteří po útoku na americký konzulát v Benghází z 11. září na protest proti těmto ozbrojeným skupinám vyrazili do ulic. Libyjský prezident Muhammad Madžarjáf minulý týden po násilných protestech proti milicím oznámil, že všechny ozbrojené nevládní útvary se musejí rozpustit.