Šéf syrské diplomacie obvinil členy RB z podpory terorismu v zemi

Damašek/New York – Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim obvinil USA, Francii a další země z podpory „terorismu“ v Sýrii. Nastolení míru v této blízkovýchodní zemi nezáleží pouze na krocích Sýrie, ale i na tom, aby Turecko, Saúdská Arábie, Katar, Libye a další státy přestaly financovat a vyzbrojovat opozici, prohlásil Mualim na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. V bojích v Sýrii dnes přišlo o život přes 30 lidí, nejvíce při náletech v severní provincii Idlib.

Zdroj: ISIFA Autor: Kaveh Kazemi/Getty Images

Mualim, který před Valné shromáždění OSN předstoupil v poslední den výročního zasedání, prohlásil, že USA, Francie, Turecko, Katar a Saúdská Arábie „jasně vyvolávají a podporují terorismus v Sýrii penězi, zbraněmi a zahraničními bojovníky“. Výzvy k Asadově odchodu ozývající se v zahraničí jsou podle něj „jasným zasahováním“ do vnitřních záležitostí země a její svrchovanosti. Ministr kritizoval i mezinárodní sankce proti Damašku, které „poškozují životní podmínky syrských občanů“.

USA a Francie jsou stálými členy Rady bezpečnosti OSN a s dalšími spojenci podporují syrskou opozici proti dlouholetému režimu prezidenta Bašára Asada. „Nejhorší ze všeho je vidět stálé členy Rady bezpečnosti, kteří zahájili války pod záminkou boje proti terorismu, a nyní terorismus podporují v mé zemi,“ uvedl šéf syrské diplomacie.

Sýrie jaderné zbraně nemá, je to výmysl USA, tvrdí ministr

Mualim již dříve v libanonské televizi prohlásil, že USA chtějí v Sýrii postupovat stejně jako v Iráku a že chtějí svrhnout režim pod záminkou, že má Sýrie chemické zbraně. „Je to výmysl americké vlády. Kdyby existovaly, a říkám kdyby, jak bychom je mohli použít proti vlastním lidem? To je nesmysl,“ řekl. V New Yorku vyzval k politickému řešení syrské krize a dialogu vedenému Syřany, jehož výsledkem by byla takzvaná cestování mapa k „demokratičtější Sýrii“. Opozici vybídl ke spolupráci, aby bylo zastaveno krveprolévání.

Americký ministr obrany Leon Panetta v pátek prohlásil, že syrská vláda nechala chemické zbraně přemístit, aby je lépe zabezpečila. Odborníci tvrdí, že Sýrie má zásoby chemických zbraní ze 70. let. Mají jich přitom být stovky tun.   

Syrská vláda přitom nepřímo připustila, že chemické zbraně má, když v červnu pohrozila, že je využije v případě zahraniční intervence. Ujistila přitom ale, že proti Syřanům je nepoužije. 

V zemi mezitím pokračují boje. Ve městě Salkín v provincii Idlib syrské letectvo bombardovalo i obytné čtvrti. Zemřelo tady 21 lidí. Další těžké boje jsou hlášeny z Dará na jihu, z Homsu v centru země a také z východních předměstí Damašku. V Aleppu armáda stále útočí na pozice opozičních bojovníků, zejména na východě města.