Neznámý sběratel si může zastřílet jako Bonnie a Clyde

Amherst – V přepočtu deset milionů korun vynesla aukce dvou zbraní, které kdysi patřily slavnému gangsterskému páru Bonnie Parkerové a Clydu Barrowovi. Gangstery, kteří ve 30. letech minulého století zavraždili 13 lidí, zvěčnil v šedesátých letech slavný film Arthura Penna.

V aukci se celkem dražilo 134 artefaktů, jejichž celková cena se vyšplhala na 1,1 milionu dolarů (asi 21,6 milionu korun). Zhruba dvě třetiny prodávaných věcí patřívaly Bonnie a Clydeovi, ale pod kladívko šly i předměty dalších nechvalně známých zločinců, jako byl Al Capone, Pretty Boy Floyd a John Dillinger.

Revolver Colt ráže 38 byl oblíbenou zbraní Bonnie a pistole stejné značky ráže 45 patřila Clydeovi. Oba měli zbraně u sebe, když zahynuli v roce 1934 na silnici v Louisianě, kde na ně čekala skupina policistů. Bonnie měla revolver připevněný náplastí na vnitřní straně stehna a Clyde měl pistoli za opaskem. Nyní se Bonniein revolver prodal za 264 000 dolarů (asi 5,17 milionu korun) a stal se nejdražší položkou aukce. Clydeův kolt vydražil tentýž anonymní kupec za 240 000 dolarů.

Bonnie a Clyde
Bonnie a Clyde

Zlaté kapesní hodinky, které měl Clyde v době smrti u sebe, se prodaly za 36 000 dolarů a stříbrný dolar, jenž se mu po smrti našel v kapse, vynesl 32 000 dolarů. „Ani se mi nesnilo o tom, že by se ty věci mohly prodat. Že je o ně takový zájem. Věřte mi, když jsem vyrůstal, bylo tohle téma tabu,“ říká synovec Clyda Barrowa Buddy.

Milenci přepadávali banky, kradli auta a neváhali zabíjet. Jejich romantickému obrazu přitom nahrávala hospodářská krize - chudnoucí Američané je považovali za hrdiny v boji proti bohatým. A tisk miloval odvážné fotografie, které nechávali na místech činu.

Bonnie a Clyde se seznámili v roce 1930 v Texasu. Je jim připisováno 13 vražd a řada přepadení bank, únosů a vloupání v období 1932–1934. Jejich příběh byl předlohou známého filmu Arthura Penna z roku 1967, kdy gangstery hráli Warren Beatty a Faye Dunawayová. V době smrti bylo Bonnie 23 let, Clyde byl o dva roky starší.