Zradil jsem důvěru Svatého otce, litoval před soudem komorník

Vatikán - V Římě pokračuje soud s bývalým komorníkem papeže Benedikta XVI. v takzvané kauze Vatileaks. Paolo Gabriele, kterého obžaloba viní z vynášení tajných dokumentů, se před soudem prohlásil za nevinného. Soud začal už v sobotu, Gabriele před ním stál spolu s počítačovým expertem Sciarpellettim, který mu s únikem dokumentů údajně pomáhal. Senát ale líčení rozdělil na dvě samostatná.

„Co se týče krádeže za přitěžujících okolností, považuji se za nevinného. Cítím se ale vinen, že jsem zradil důvěru, kterou ve mě vkládal Svatý otec, jehož miluji jako syn,“ prohlásil před soudem Gabriele. Bývalý komorník zároveň prohlásil, že jednal sám bez komplice. Připustil nicméně, že má mnoho kontaktů ve Vatikánu, kde pociťoval rozsáhlé znepokojení nad stávající situací.

Někdejší služebník hlavy katolické církve je obviněn z toho, že dokumenty, které prý vynášel z Vatikánu, poskytoval médiím. Chtěl tím podle sdělovacích prostředků upozornit na údajné zlo a korupci uvnitř katolické církve. „Odhalil jsem nepravosti uvnitř Vatikánu a chtěl jsem Svatý stolec jen přivést zpět na pravou cestu,“ vysvětloval své počínání Gabriele.

Dokumenty měli vynášet i jiní

Obviněný, který vynesl spisy, jež by zaplnily osm desítek krabic na papír, podotkl, že „není jediný, kdo v průběhu let předával tajné informace tisku“. Zároveň upozornil, že za svou činnost nechtěl žádné peníze. „To byla moje podmínka,“ podotkl.

Gabriele si také postěžoval na podmínky svého zadržování krátce po zatčení a zejména na „psychologický nátlak“. Tvrdil, že prvních 14 dní strávil v malé cele, kde nemohl ani natáhnout ruku a kde bylo světlo rozsvícené 24 hodin denně. Proti tomuto tvrzení se poté ohradil vatikánský mluvčí Federico Lombardi, podle kterého Vatikán dodržuje mezinárodní konvence ohledně podmínek zadržování osob.

Paolo Gabriele
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alessandra Tarantino

Gabriele byl oficiálně obviněn v polovině srpna. Aféra s úniky tajných dokumentů ale naplno propukla už v květnu, kdy byl zatčen. Gabriele, do té doby považovaný za Benediktova velmi loajálního sluhu, prý ofotografoval velké množství přísně tajných dopisů a dalších dokumentů z kanceláře papežova osobního tajemníka George Gänsweina.

V dokumentech se mluví o podivných praktikách při správě církevního státu. Gabriele tvrdí, že chtěl jen očistit Vatikán, italská média ale spekulují, že za vším stojí boj o moc ve složité státní hierarchii, a to hlavně kvůli majetku bohatých vatikánských bank.

Soud s Gabrielem začal v sobotu. Pokud bude bývalý papežův komorník uznán vinným, hrozí mu nepodmíněný trest vězení. Papež se ale také může rozhodnout, že mu udělí milost.

„Nejdůležitější bude, co Paolo Gabriele řekne. Jestli oznámí jména lidí, kteří mu v tom pomáhali,“ upřesňuje vatikánský komentátor Marco Politi. Komorník zatím bral veškerou vinu jen sám na sebe. Vyšetřovatelé se přitom domnívají, že dokumenty odcizil s nekalými úmysly a za přitěžujících okolností. Hrozí mu tak až šest let vězení.

„Je to poprvé od zatčení, co bude moct veřejně říct, proč udělal to, co udělal. Čeho tím chtěl dosáhnout. Proč bral dokumenty z papežova stolu a předával je novináři ke zveřejnění. Říkal, že chtěl odhalit korupci a zlo uvnitř církve a teď to bude moct vysvětlit,“ říká zpravodaj agentury Reuters ve Vatikánu Philip Pullella.

Video Telefonát Josefa Kašpara
video

Telefonát Josefa Kašpara

Telefonát Josefa Kašpara

2.10.2012

Papežův komorník znovu u soudu, chtěl prý očistit Vatikán