Problémy se sousedy má na Slovensku vyřešit drátěný plot

Zlaté Moravce - Romy obývající činžovní dům ve Zlatých Moravcích na Slovensku dělí od sousedů plot. Lidé z vedlejší bytovky se tak rozhodli vyřešit své problémy s nepřizpůsobivými občany.

Dva činžáky oddělil drátěný plot. Lidé z jednoho domu si stěžovali na nesnesitelný hluk a zoufalé hygienické podmínky, které museli snášet kvůli chování obyvatel ze sousedního domu. Plot zaplatili nájemníci z fondu oprav. Oddělili se tak od romských sousedů. Město stavbu povolilo - vznikla tak situace, kterou Česká republika zažívala před třinácti lety. „Každý plot je výhoda. Ne nadarmo se ploty staví,“ komentuje situaci jeden z nájemníků.

Na rozdíl od plotu v Matiční ulici v Ústí nad Labem ten ve Zlatých Moravcích žádné velké emoce nevyvolává. Romům se sice nelíbí, nepodnikli ale nic, aby jeho stavbě zabránili. „Je to, jako kdybychom byli zvířata,“ zlobí se jeden z romských obyvatel.

Magistrát pozemek pod plotem bytovému družstvu pronajímá. Podle primátora se tím vyřešily téměř všechny sousedské rozepře. „Už je to tak, zvykli si na to. Nevidím v tom žádný problém,“ tvrdí primátor Peter Lednár.

Podle Romů může za jejich situaci nezaměstnanost. Šanci jim teď chce dát vláda, která s opoziční stranou Obyčejní lidé navrhuje zajistit všem práci. V návrhu je ale pojistka - nezaměstnaným určí minimum veřejně prospěšných prací, které musí nezaměstnaný odpracovat, aby měl nárok na motivační sociální dávky.

Návrh má pomoci vyloučeným komunitám, hlavně romským osadám, kde lidé spadli na totální dno, aby se vlastními silami opět začlenili do společnosti.