Na Slovensku chtějí zakázat bojová plemena psů

Bratislava - Slovensko chce zakázat chov dvou plemen bojových psů. Nežádoucí mají být pitbull a bandog. Chov dalších třinácti plemen pak ministerstvo zemědělství navrhuje od příštího dubna výrazně omezit. Majitelé se bouří. Politici ale po několika případech z poslední doby, kdy psi fatálně zranili člověka, nehodlají ustoupit.

I když jeho psi nikdy nikoho nenapadli, i oni mají být od příštího roku nežádoucí. Chovatel pitbullů Michal Kuruc má fenku Evil a psa Magnuma už čtyři roky, 15 jejich štěňat prodal. Jenže pokud projde návrh nového zákona, bude muset s chovem skončit. Michal proto plán na zákaz bojových psů kritizuje: „Odsoudit plemeno, se mi nezdá vhodné. Vláda by měla schválit trestně právní zákon, aby byl každý majitel odpovědný za svého psa. Je to jen o tom majitelovi, jak ho vychová.“

Zákon má od dubna 2013 výrazně omezit i dalších 13 plemen. Mezi nimi je například brazilská fila nebo jihoruský ovčák. Jejich majitelé budou muset absolvovat kynologickou zkoušku, každý rok k nim přijde kontrola a psi budou smět z domu jen na vodítku a s náhubkem. Rotvajler, dobrman nebo německý ovčák ale na seznamu chybí. Podle ministerstva už dlouho lidi nepokousali. 

„Hromadily se útoky psů na lidi a dokonce byly smrtelné, tak jsme okamžitě reagovali,“ vysvětluje navrhovanou změnu legislativy mluvčí ministerstva zemědělství Magda Tóth Želeňáková. 

Seznam inspirovaný nařízeními v Dánsku a Švédku pomáhala připravovat i Slovenská kynologická jednota. Její prezident se ale k zákazu dvou plemen nehlásí. Navíc podle něj zákon nedopadne na majitele kříženců, kteří podle statistik pokoušou nejvíc lidí. „Opatření by měla směřovat hlavně proti nezodpovědným majitelům,“ zdůrazňuje proto prezident kynologické jednoty Jozef Jursa. 

Ministerstvo to ale odmítá - návrh zákona prý jasně říká, že i na psy bez dokladů se budou vztahovat stejná omezení, pokud budou mít znaky a vlastnosti zakázaných plemen. Majitel, který nařízení poruší, dostane pokutu až 25 tisíc korun.